Kopia umowy z biurem rachunkowym dla US?
2008-12-01 13:08
Przeczytaj także: Kalendarz (podatkowy) przedsiębiorcy pęka w szwach
Żądanie kopii umowy zawartej z biurem rachunkowym jest powszechną praktyką. Trudno jednak doszukać się przepisu, który wprost zobowiązuje podatnika do dostarczenia tej kopii.Zakres obowiązków rejestracyjnych podatników wynika z ustawy z 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników. Ustawa ta jest jednocześnie podstawą prawną formularza NIP-2. Formularz ten w pozycjach B.10.1 zawiera informacje o biurze rachunkowym, które będzie prowadziło księgi rachunkowe jednostki. Informacje te są jednak dość lakoniczne, ponieważ ograniczają się do nazwy biura oraz numeru NIP.
Urzędy skarbowe wymagają dołączenia kopii umów z biurem w celu uzyskania wszelkich danych biura. Poza tym, kopia umowy stanowi dowód, że umowa została faktycznie zawarta, a dane wpisane przez podatnika są prawdziwe i wolne od błędów. Z art. 5, ust. 4b ustawy o ewidencji podatników wynika, że do zgłoszenia identyfikacyjnego podatnicy dołączają uwierzytelnione lub urzędowo poświadczone kopie dokumentów potwierdzających informacje objęte zgłoszeniem, a w szczególności kopie:
- odpisu z KRS,
- umowy spółki,
- dokumentu potwierdzającego uprawnienie do korzystania z lokalu, w których znajduje się siedziba,
- zaświadczenia o numerze identyfikacyjnym REGON,
Sformułowanie "w szczególności" sugeruje, że wymienione dokumenty nie są katalogiem zamkniętym. Konsekwencje nie dostarczenia kopii umowy z biurem rachunkowym wynikają z art. 81. § 1 kodeksu karnego skarbowego, który za podanie niepełnych danych identyfikacyjnych przewiduje karę grzywny za wykroczenie skarbowe.
Podstawa prawna:
- art. 5, ust. 4b ustawy z 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników - Dz.U. z 2004 r. nr 269, poz. 2681, ze zm.,
- art. 81. § 1 ustawy z 10 września 1999 r. kodeks karny skarbowy - Dz. U. z 2007 r. nr 111, poz. 765 ze zm.
„Poradnik Finansowo-Księgowy” podpowiada, jak zyskać 100% pewności, że właściwie interpretuje się przepisy, poprawnie rozlicza finanse firmy, bezbłędnie prowadzi ewidencję księgową.
www.poradnikfk.pl
oprac. : Poradnik Finansowo-Księgowy