Dotacja na niepubliczne przedszkole w 2016 r. wolna od podatku
2016-02-03 13:46
![Dotacja na niepubliczne przedszkole w 2016 r. wolna od podatku [© Kot63 - Fotolia.com] Dotacja na niepubliczne przedszkole w 2016 r. wolna od podatku](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/dotacje-dla-firm/Dotacja-na-niepubliczne-przedszkole-w-2016-r-wolna-od-podatku-170380-200x133crop.jpg)
Przedszkole © Kot63 - Fotolia.com
Przeczytaj także: Prywatne przedszkole: dotacje zwolnione z podatku
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o PIT, podatnik nie zapłaci podatku dochodowego od dotacji – w rozumieniu przepisów o finansach publicznych – otrzymanych z budżetu państwa lub budżetów JST. Przez ostatnie lata powyższe wyłączenie takiej dotacji potwierdzał Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, m.in. w piśmie z 31 marca 2014 r. na rok 2014, czy z 17 lutego 2015 r. na rok 2015 r. Ta sama izba wydała kolejną w tej sprawie interpretację indywidualną z 7 grudnia 2015 r. o sygn. ILPB1/4511-1-1497/15-2/AMN, w której zaznacza, że wyłączenie obowiązuje i w tym roku.O przyznaniu dotacji decyduje otwarty konkurs ofert ogłaszany odpowiednio przez wójta, burmistrza czy prezydenta miasta, a przystąpienie do niego umożliwia złożenie zobowiązania do przestrzegania warunków ustawy o systemie oświaty oraz podanie liczby przedszkolaków. Dotacja wpływa na konto bankowe niepublicznego przedszkola w 12 częściach w terminie do ostatniego dnia każdego miesiąca. Można ją przeznaczyć m.in. na pokrycie bieżących kosztów, wynagrodzenie prowadzącego przedszkole, jeśli jest np. jego dyrektorem czy na zakup sprzętu – dydaktycznego, rekreacyjnego, sportowego.
fot. Kot63 - Fotolia.com
Przedszkole
Fiskus potwierdza, że również w 2016 r. podatnik nie zapłaci podatku dochodowego od otrzymanego od gminy dofinansowania do działalności przedszkola niepublicznego prowadzonego przez osobę fizyczną – o ile oczywiście ma prawo do dotacji.
Przypomnijmy, że aby nie zapłacić PIT-u, dotacja musi jednocześnie spełniać warunki zawarte w ustawie o finansach publicznych oraz pochodzić ze środków publicznych (np. z urzędu miasta) - jak podkreśla fiskus, te dwa elementy są wystarczające, aby mówić o zwolnieniu.
Warunki otrzymania dotacji
Art. 90 ust. 1 i 1b ustawy o systemie oświaty mówi, że przedszkola niepubliczne (w tym specjalne), mogą otrzymać dotację z budżetu gminy na każdego ucznia w wysokości 100% bieżących wydatków przewidzianych na jednego ucznia w przedszkolach prowadzonych przez gminę (okrojonych o opłaty za wyżywienie oraz korzystanie z wychowania przedszkolnego, stanowiące dochód gminy). Mogą, o ile spełniają kilka warunków.
Przedszkole niepubliczne musi tak naprawdę działać jak przedszkole publiczne, a to oznacza, że po pierwsze, musi:
- realizować programy, które uwzględniają podstawę programową wychowania przedszkolnego,
- zapewniać bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę przez co najmniej 5 godzin dziennie, ale nie krócej niż czas bezpłatnego nauczania, jaki obowiązuje w przedszkolach prowadzonych przez gminę,
- przy rekrutacji dzieci kierować się zasadą powszechnej dostępności oraz
- zatrudniać wykwalifikowanych nauczycieli.
Po drugie czesne nie powinno być wyższe niż opłaty ustalone dla przedszkoli państwowych przez radę gminy. Po trzecie wymaga się prowadzenia dokumentacji przebiegu nauczania, wychowania i opieki – takiej, jaką prowadzą „budżetówki”. Kolejno trzeba też trzymać się maksymalnej liczby dzieci właściwiej dla przedszkola publicznego czy zapewnić podopiecznym pomoc psychologiczno-pedagogiczną.
Katarzyna Miazek,
![Koszty uzyskania przychodu w niepublicznym przedszkolu [© vladimirnenezic - Fotolia.com] Koszty uzyskania przychodu w niepublicznym przedszkolu](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/dotacje-dla-firm/Koszty-uzyskania-przychodu-w-niepublicznym-przedszkolu-172835-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)