Usługi szkolenia za granicą a podatek VAT
2008-11-19 08:04
Przeczytaj także: Rozliczenie usług elektronicznych w podatku dochodowym i VAT
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?W zapytaniu podatnik wskazał, że prowadzi jako osoba fizyczna działalność gospodarczą w zakresie:
- rozwoju i modyfikacji sprzętu, oprogramowania i procedur dostosowania do warunków w danym kraju powiązanego z badaniem rynku telewizyjnego,
- szkoleń w zakresie procedur pomiaru oglądalności telewizji,
- przetwarzania danych produkcyjnych, ich analizie oraz dostarczania informacji na temat rekomendacji usprawnień pomiaru oglądalności telewizji,
- promocji i reklamy narzędzi służących do badania mediów,
- doradztwa w zakresie sprzętu komputerowego służącego pomiarowi oglądalności telewizji,
- doradztwa w zakresie oprogramowania komputerowego służącego pomiarowi oglądalności telewizji.
Są one świadczone na rzecz spółki prawa szwajcarskiego zarówno na terenie Polski jak i w innych krajach wskazanych przez tę spółkę. Produktem jest tutaj: szkolenie, broszury, system pomiaru telewizji, dokumentacja o produkcie, ekspertyzy rekomendujące usprawnienia, komputerowe pliki konfiguracyjne. Podatnik zadał pytanie, gdzie powyższe usługi powinny być opodatkowane podatkiem VAT? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:
„(…) Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust.1 ww. ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast zgodnie z art. 8 ust. 1 cyt. ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.
W myśl art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwaną dalej ustawą, w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.
Jednakże ustawodawca przewidział odstępstwa od zasady ogólnej przedstawionej w powyżej zacytowanym artykule. Zatem zgodnie z brzmieniem art. 27 ust. 3 pkt 1 ustawy, w przypadku gdy usługi, o których mowa w ust. 4, są świadczone na rzecz osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego - miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.
oprac. : Ministerstwo Finansów