Podróż służbowa pracownika a odliczenie VAT
2008-11-06 13:20
Przeczytaj także: Podróż służbowa: odliczenie podatku VAT
Szczegółowe informacje w tym zakresie zostały umieszczone w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (dalej rozporządzenie w sprawie faktur). § 20 pkt 4 tego aktu prawnego wskazuje, że za fakturę uważa się również dowody zapłaty za przejazdy autostradami płatnymi, jeżeli zawierają one następujące dane:
- nazwę i numer identyfikacji podatkowej sprzedawcy,
- numer kolejny i datę wystawienia,
- nazwę autostrady, za przejazd którą pobierana jest opłata,
- kwotę należności wraz z podatkiem,
- kwotę podatku.
Jeżeli zatem podatnik jest w posiadaniu takiego dokumentu, to VAT naliczony z niego wynikający może odliczyć.
Opłaty za parkingi
Rzadko zdarza się, aby podatnik był w posiadaniu faktury VAT z tytułu opłat parkingowych. Z reguły dysponuje on jedynie biletami z parkometrów, czy zakupionymi w kioskach itp. Niestety ustawodawca powyższych dowodów nie zrównał dla potrzeb podatku VAT z fakturami (mimo, że stanowią one dowody pozwalające zaliczyć te wydatki do kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym). Tym samym od tak udokumentowanych wydatków podatku VAT nie można odliczyć. Jeżeli natomiast podatnik jest w posiadaniu faktury VAT za usługi parkingowe, to odliczenie to jak najbardziej przysługuje.
Bilety komunikacji publicznej
Tutaj, podobnie jak i wyżej, podatnik nie dysponuje fakturami VAT, a biletami przewoźnika. Jednakże w § 20 pkt 1 rozporządzenia w sprawie faktur ustawodawca wskazał, że za fakturę uznaje się bilety jednorazowe, wydawane przez podatników uprawnionych do świadczenia usług polegających na przewozie osób: kolejami normalnotorowymi, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, promami, samolotami i śmigłowcami, jeżeli zawierają następujące dane:
- nazwę i numer identyfikacji podatkowej sprzedawcy,
- numer i datę wystawienia biletu,
- odległość taryfową nie mniejszą niż 50 km,
- kwotę należności wraz z podatkiem,
- kwotę podatku.
Jeżeli podatnik dysponuje biletem zawierającym powyższe dane, może podatek VAT z niego wynikający odliczyć.
Nocleg
Podatku naliczonego VAT od wydatków związanych z zakupem usług noclegowych podatnik nie może odliczyć. Wyłączenie to wynika wprost z art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy. Wskazuje on, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych, z wyjątkiem przypadków, gdy usługi te zostały nabyte przez podatników świadczących usługi turystyki, jeżeli w skład usługi turystyki (opodatkowanej w sposób inny niż marżą) wchodzą usługi noclegowe.
W pozostałych sytuacjach podatku VAT od noclegu odliczyć nie można. Odliczyć podatku VAT nie będzie mógł także pracodawca będący firmą turystyczną, od noclegu swojego pracownika, który udał się w podróż służbową. Prawo to przysługuje bowiem jedynie w przypadku, gdy nocleg wchodzi w skład usługi turystyki.
![Podróż służbowa: odliczenie VAT od paliwa [© anna - Fotolia.com] Podróż służbowa: odliczenie VAT od paliwa](https://s3.egospodarka.pl/grafika/odliczenia-podatku-VAT/Podroz-sluzbowa-odliczenie-VAT-od-paliwa-skVsXY.jpg)
1 2
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl