Spółki kapitałowe: korzystne zmiany podatkowe w PCC
2008-10-20 11:52
Przeczytaj także: Zawarcie lub zmiana umowy spółki kapitałowej: kiedy obowiązek zapłaty PCC
W dniu 8 października 2008 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2007 r. nr 68, poz. 450 z późn. zm., dalej: ustawa o pcc). Nowelizacja wdraża postanowienia dyrektywy Rady nr 2008/7/WE z 12 lutego 2008 r. dotyczącej podatków pośrednich od gromadzenia kapitału (Dz.Urz. UE L 46 z 21 lutego 2008 r., str. 11, dalej: dyrektywa).Nowelizacja zrealizuje zasadę jednokrotnego opodatkowania kapitału w spółkach kapitałowych. Do najistotniejszych zmian należą zatem:
- zawężenie katalogu czynności objętych podatkiem od czynności cywilnoprawnych, jako zmiana umowy spółki kapitałowej,
- wyłączenie z opodatkowania czynności związanych z przenoszeniem aktywów i pasywów w spółkach kapitałowych, będących w świetle dyrektywy działaniami restrukturyzacyjnymi obligatoryjnie niepodlegającymi podatkowi kapitałowemu.
Dyrektywa wyklucza pobieranie podatku kapitałowego w państwie członkowskim, w którym znajduje się rzeczywisty ośrodek zarządzania spółki kapitałowej lub siedziba spółki, jeżeli rzeczywisty ośrodek zarządzania tej spółki znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim.
Przepisy dotyczące umowy spółki i jej zmiany będą miały odpowiednio zastosowanie do aktów założycielskich i statutów spółek lub ich zmiany. Nie będą opodatkowane zmiany umowy spółki kapitałowej związanej z przeniesieniem między państwami członkowskimi rzeczywistego ośrodka zarządzania spółki kapitałowej lub jej statutowej siedziby; dyrektywa zezwala bowiem na opodatkowanie przeniesienia na terytorium Polski rzeczywistego ośrodka zarządzania spółki kapitałowej lub jej statutowej siedziby wyłącznie z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim.
Rozszerzeniu uległ katalog spółek zaliczanych do spółek kapitałowych o spółkę europejską, określoną w rozporządzeniu Rady (WE) nr 2157/2001 z 8 października 2001 r. w sprawie statutu spółki europejskiej (SE) (Dz.Urz. UE L z 2001 nr 294, str. 1, z późn. zm.) i w ustawie z 4 marca 2005 r. o europejskim zgrupowaniu interesów gospodarczych i spółce europejskiej (Dz.U. nr 62, poz. 551 z późn. zm.).
Wyłączono z opodatkowania czynności niepodlegające podatkowi w świetle przepisów dyrektywy, w tym przekształcenia spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową oraz czynności restrukturyzacyjne spółek kapitałowych (za działania restrukturyzacyjne dyrektywa uznaje łączenie spółek kapitałowych, podział spółek kapitałowych oraz wniesienie do spółki kapitałowej wkładów niepieniężnych (aportów) w postaci oddziału innej spółki kapitałowej, a także czynności określane jako wymiana udziałów w spółkach kapitałowych).
Rozszerzeniu ulegnie katalog spółek zaliczanych do spółek kapitałowych, w rozumieniu ustawy o pcc, o spółkę europejską (określoną w rozporządzeniu Rady (WE) nr 2157/2001 z 8 października 2001 r. w sprawie statutu spółki europejskiej (SE) (Dz.Urz. UE L z 2001 nr 294, str. 1 z późn. zm.) i ustawie z 4 marca 2005 r. o europejskim zgrupowaniu interesów gospodarczych i spółce europejskiej (Dz.U. nr 62, poz. 551 z późn. zm.).
oprac. : eGospodarka.pl