eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweZakup telefonu i doładowań a koszty firmy i odliczenie VAT

Zakup telefonu i doładowań a koszty firmy i odliczenie VAT

2008-09-05 13:16

Rozpatrzmy następującą sytuację: Podatnik prowadzi jednoosobową firmę i jest czynnym podatnikiem VAT. Z podatku dochodowego rozlicza się na zasadach ogólnych. Zakupił telefon komórkowy wykorzystywany w działalności gospodarczej. Czy zakup ten oraz zakup kart do telefonu jest kosztem uzyskania przychodu? Czy może on odliczyć VAT z faktur za telefon i karty?

Przeczytaj także: Usługi cateringowe: (nie)odliczony VAT a koszty podatkowe

Odpowiedź: Wydatek na zakup telefonu komórkowego (dla celów prowadzonej działalności gospodarczej) stanowi dla podatnika koszt uzyskania przychodu.
Kosztami uzyskania przychodów są koszty ponoszone przez podatników w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych jako niestanowiące kosztów uzyskania przychodów (art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.). W dzisiejszych czasach jednym z narzędzi niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej jest posiadanie telefonu komórkowego. W konsekwencji wydatek na zakup telefonu komórkowego (dla celów prowadzonej działalności gospodarczej) jest dla podatnika kosztem uzyskania przychodu.

Podobnie ma się rzecz z kosztami doładowań telefonów (kosztami zakupu kart do telefonu). Istotne jest w takim przypadku, aby telefon był zarejestrowany na firmę (a ściślej - aby na firmę był zarejestrowany numer telefoniczny przypisany do karty znajdującej się w tym telefonie). W takim przypadku nie ma wątpliwości, że koszty doładowań telefonów (dokumentowane fakturami dokumentującymi takie koszty, np. fakturami dokumentującymi zakupy kart do telefonu) są kosztami uzyskania przychodów podatników (co potwierdzają organy podatkowe w udzielanych wyjaśnieniach - zob. przykładowo postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Wrocław-Krzyki z 27 stycznia 2006 r. - sygn. PP 443/1/209/201/05). W przeciwnym przypadku (gdy telefon nie jest zarejestrowany na firmę lub nie jest w ogóle zarejestrowany) konieczne z punktu zaliczania takich wydatków do kosztów jest posiadanie bilingu.

Podobnie ma się rzecz z VAT - zarówno podatek naliczony przy zakupie telefonu, jak również podatek naliczony przy zakupie doładowań podlega odliczeniu na zasadach ogólnych, a więc w zakresie, w jakim telefon wykorzystywany jest do wykonywania czynności opodatkowanych (art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).
A zatem istnieje w omawianej sytuacji podstawa do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie telefonu oraz przy zakupach doładowań (kart do telefonu).

Podstawa prawna:
  • art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.),
  • art. 86 ust. 1ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).


„Portal FK” to serwis umożliwiający indywidualne konsultowanie swoich wątpliwości w zakresie podatków dochodowych, VAT, rachunkowości i ZUS. Możesz zadać pytanie z danej dziedziny.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: