eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaAport nieruchomości przez osobę prywatną a VAT

Aport nieruchomości przez osobę prywatną a VAT

2008-09-03 07:33

Wniesienie składników majątku osobistego aportem do spółki prawa handlowego lub cywilnego przez osobę fizyczną, która nie jest podatnikiem VAT, pozostaje poza zakresem opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 20.08.2008 r. nr IPPP2/443-845/08/BM.

Przeczytaj także: Aport a korekta podatku VAT

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

W zapytaniu podatniczka wskazała, że w 2003 r. rodzice darowali jej i siostrze grunt rolny zabudowany młynem gospodarczym. Udziały wyniosły po 50%. Swoją część darowizny podatniczka wniosła w 2003 r. aportem do spółki jawnej. Składniki majątku odpowiadające 50% ogólnej wartości cen rynkowych zostały wprowadzone do jej ewidencji środków trwałych i amortyzowane. Obecnie siostra podatniczki zamierza jej darować swój udział w tej nieruchomości. Tę darowizna podatniczka także zamierza wnieść aportem do spółki jawnej. W związku z tym zadała pytanie, czy aport ten spowoduje powstanie obowiązku podatkowego w zakresie podatku VAT? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów.

W oparciu o treść art. 7 ust. 1 cytowanej ustawy za dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzenia towarami jak właściciel.

Przez sprzedaż zgodnie z art. 2 pkt 22 powołanej ustawy rozumie się m.in. odpłatną dostawę towarów.

Wniesienie aportu rzeczowego do spółki prawa handlowego lub cywilnego spełnia definicję odpłatnej dostawy towarów, a tym samym, w rozumieniu art. 2 pkt 22 ustawy o podatku od towarów i usług, uznawane jest za sprzedaż.

Zgodnie z przepisem § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.) zwalnia się od podatku wkłady niepieniężne (aporty)

W myśl art. 15 ust. 1 powołanej ustawy, podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel i rezultat takiej działalności. Stosownie do ust. 2 działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów handlowców i usługodawców, w tym podatników pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Uznanie osoby za podatnika w myśl ustawy, uzależnione jest od prowadzenia zdefiniowanej powyżej działalności gospodarczej, bowiem wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego tylko wtedy, gdy czynność ta została wykonana w ramach działalności gospodarczej. Uzasadnionym zatem jest wykluczenie osób fizycznych z grona podatników, nawet jeżeli wykonują czynność dostawy towarów, jeśli zbywają część majątku osobistego, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży.

Mając na uwadze powyższe, uzasadnionym jest twierdzenie, że warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług jest spełnienie dwóch przesłanek łącznie: po pierwsze - dana czynność ujęta jest w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, po drugie - czynność została wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem działa jako podatnik VAT.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że środki trwałe (udział we współwłasności), które otrzyma Pani w drodze darowizny zamierza wnieść jako wkład niepieniężny (aport) do spółki jawnej. Od składników majątku, które mają być przedmiotem darowizny, a następnie mają zostać wniesione jako aport do spółki jawnej nie odliczano podatku od podatku od towarów i usług ani w związku z ich zakupem ani w związku ze zmianą właściciela.

W oparciu o przytoczone przepisy należy stwierdzić, że wniesienie składników majątku osobistego jako wkładu niepieniężnego (aportu) do spółki prawa handlowego i cywilnego, przez osobę fizyczną, która nie jest podatnikiem VAT, o którym mowa w art. 15 ust. 1 pozostaje poza zakresem opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Oznacza to zatem działanie Wnioskodawcy w sferze prywatnej, do której unormowania ustawy o podatku od towarów i usług nie mają zastosowania. A zatem stanowisko Pani, iż czynność wniesienia aportem składników majątku (otrzymanych w formie darowizny) zwolniona jest z podatku od towarów i usług – jest nieprawidłowe.

Ta jednorazowa czynność nie mieści się w pojęciu działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Brak jest również podstaw do dokonania jakichkolwiek korekt w tym zakresie (przy nabyciu składników majątku w drodze darowizny nie przysługiwało Pani prawo do odliczenia podatku).(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: