Użyczenie lokalu użytkowego małżonkowi a podatek VAT
2008-08-13 13:18
Przeczytaj także: Pomieszczenia szkolne: nieodpłatne użyczenie a VAT
Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba przede wszystkim wiedzieć, iż użyczenie jest umową charakteryzującą się tym, że użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu (przez czas oznaczony lub nieoznaczony), na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. Istotnymi cechami tej umowy są zatem jej dwa elementy:- oddanie rzeczy do używania na pewien czas oraz
- nieodpłatność.
Nieodpłatna dostawa towarów i nieodpłatne świadczenie usług nie podlega zasadniczo opodatkowaniu VAT, gdyż zasadą jest opodatkowanie tylko czynności odpłatnych. Jednak od tej reguły istnieją wyjątki i to zarówno w prawie wspólnotowym, jak i w uptu. Art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 uptu określają przypadki, w których nieodpłatną dostawę towarów i nieodpłatne świadczenie usług należy traktować tak samo jak czynności odpłatne.
Należy jednak pamiętać, że oddania rzeczy do używania na podstawie umowy użyczenia nie można traktować jako dostawy towarów (zrównanej z odpłatną dostawą towarów), gdyż wymienione w tym przepisie czynności przekazania towarów bez wynagrodzenia przenoszą prawo do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast oddanie towaru do używania na pewien czas nie spełnia tego wymagania. Oddanie towaru do używania na podstawie umowy użyczenia można jednak potraktować jako świadczenie usług. Można tego dokonać, jeśli nie jest ono związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa i podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia VAT należnego o VAT naliczony przy nabyciu tego towaru w całości lub części (art. 8 ust. 2). Nie podlega natomiast opodatkowaniu VAT wydanie (w ramach umowy użyczenia) towarów, co do których nie przysługiwało mu prawo do odliczenia VAT, gdyż prowadziłoby to do podwójnego opodatkowania.
Oznacza to, że opodatkowanie umowy użyczenia VAT jest uzależnione od dwóch czynników, a mianowicie od:
- braku związku tej usługi nieodpłatnej (użyczenia) z przedmiotem działalności firmy,
- istnienia prawa do odliczenia VAT z tytułu nabycia towarów i usług związanych z użyczeniem.
Nieodpłatne użyczenie lokalu będzie podlegało VAT tylko wtedy, gdy zostaną spełnione łącznie dwa ww. warunki. Przekazanie przez podatnika lokalu użytkowego do bezpłatnego używania nie jest związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Jeżeli jednak nie przysługiwało mu prawo do odliczenia VAT naliczonego przy nabyciu oddanej w użytkowanie nieruchomości, nieodpłatne przekazanie tego lokalu użytkowego małżonkowi, na podstawie zawartej umowy użyczenia, nie podlega opodatkowaniu VAT.
Poradnik „VAT w praktyce” to serwis informacyjny, w którym zawsze znajdziesz aktualne informacje, porady.
oprac. : Rafał Kuciński / VAT w praktyce