Postępowanie podatkowe: określony termin wszczęcia
2008-08-08 11:43
Przeczytaj także: Decyzja podatkowa: fiskus musi podać logiczne wnioski i uzasadnienie
Znowelizowane regulacje mają objąć przypadki, w których kontrola fiskusa wykaże nieprawidłowości w firmie, np. zaniżenie należnego podatku, a przedsiębiorca nie złoży korekty zeznania ani nie naprawi w całości powstałych uchybień. Komisja chce, aby w takiej sytuacji organ podatkowy wszczynał postępowanie w terminie trzech miesięcy od daty zakończenia czynności sprawdzających. Będzie ono obejmowało sprawę, która była przedmiotem przeprowadzonej kontroli.Trzymiesięczny termin wszczęcia postępowania nie znajdzie jednak zastosowania, jeśli organy podatkowe wezmą pod uwagę wyjaśnienia przedsiębiorcy lub złożone przez niego zastrzeżenia do protokołu.
Nowe brzmienie przepisów Ordynacji da podatnikom określony czas na usunięcie błędów. Ponadto ma jasno określić, jakie będą warunki wszczęcia przeciwko nim postępowania.
Projekt zmian powstał w odpowiedzi na postulaty przedsiębiorców, którzy uskarżali się, że funkcjonujące dziś przepisy poddają w wątpliwość zaufanie podatników do działań organów podatkowych. Ordynacja podatkowa nie zawiera bowiem regulacji dotyczących terminu, w jakim fiskus ma prawo wszcząć postępowanie po przeprowadzeniu kontroli.
Pomysł komisji „Przyjazne Państwo” zyskał akceptację Krajowej Izby Gospodarczej. W opinii jej prezesa, Andrzeja Arendarskiego, obecne regulacje mogą zostać uznane za swoisty bubel prawny. Ordynacja nie mówi nic o terminie wszczęcia postępowania po kontroli, co znacznie utrudnia prowadzenie działalności gospodarczej.
Mimo, że projekt wychodzi naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, to uważają oni jednak, że zaproponowany przez komisję trzymiesięczny termin jest zbyt długi. Ich zdaniem organy podatkowe powinny wszczynać postępowanie podatkowe niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu dwóch miesięcy od zakończenia kontroli.
Propozycja będzie przedmiotem obrad Sejmu podczas pierwszego posiedzenia po wakacjach, tj. 2 września. Znowelizowane przepisy miałyby wejść w życie z początkiem 2009 r.
W świetle obowiązujących przepisów Ordynacji podatkowej, podczas postępowania podatkowego organy podatkowe powinny działać wnikliwie i szybko, posługując się możliwie najprostszymi środkami prowadzącymi do załatwienia sprawy. Natomiast sprawy, które nie wymagają zbierania dowodów, informacji lub wyjaśnień, powinny być załatwiane niezwłocznie. Ustawodawca nie precyzuje jednak terminu, w jakim postępowanie podatkowe powinno być wszczęte.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl