eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiRachunkowośćRzeczowe aktywa trwałe w księgach rachunkowych

Rzeczowe aktywa trwałe w księgach rachunkowych

2008-07-31 11:56

MSR 16 reguluje zasady ustalania wartości początkowej wprowadzanych do ksiąg rzeczowych aktywów trwałych w zależności od sposobu ich pozyskania.

Przeczytaj także: KIMSF 18 a przychód z aktywów od klientów

Stosownie do regulacji należy wyróżnić następujące tryby pozyskania rzeczowych środków trwałych i związane z nimi metody ustalenia wartości początkowej:
  • zakup - wycena według ceny nabycia,
  • wytworzenie we własnym zakresie - wycena według kosztu wytworzenia,
  • pozyskanie nieodpłatne - wycena według wartości godziwej,
  • pozyskanie w drodze wymiany - wycena stosownie do wartości godziwej danego składnika aktywów lub wartość godziwa pozyskiwanych aktywów, w zależności od tego, która z tych wartości jest bardziej wiarygodna.

Ważne!
Ponadto zasad wyceny należy szukać w:
  • MSSF 3 Połączenie jednostek gospodarczych – odnośnie pozyskiwanych rzeczowych aktywów trwałych w wyniku transakcji połączenia jednostek gospodarczych,
  • MSR 17 Leasing – w ramach leasingu finansowego oraz
  • MSR 20 Dotacje rządowe oraz ujawnianie informacji na temat pomocy rządowej – przy pozyskaniu środków w ramach dotacji państwowych.

Wartość początkową w przypadku nabycia należy określić jako wartość ceny zakupu, łącznie z cłami importowymi i bezzwrotnymi podatkami od zakupu i wszystkimi innymi pozwalającymi się bezpośrednio przyporządkować kosztami poniesionymi w celu doprowadzenia składnika aktywów do stanu zdolności użytkowej. Wszystkie opusty handlowe i rabaty odejmujemy w celu uzyskania podstawy wyceny środka na moment początkowego ujęcia.

Szczególną uwagę należy zwrócić na kwestie związane z zakupem nowych samochodów, także tych, które zgodnie z przepisami ustawy o VAT są samochodami osobowymi. Inna ważna sprawa to prezenty, które otrzymuje firma, dokonując zakupów.

Podstawa prawna: § 16 - 20 MSR 16


Tekst pochodzi z „Aktualności księgowych” - całkowicie bezpłatnych, najnowszych informacji, orzecznictwa oraz porad ekspertów dla księgowych.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: