eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowePodatnik VAT UE: termin zwrotu podatku

Podatnik VAT UE: termin zwrotu podatku

2008-07-02 13:23

Rozpatrzmy następującą sytuację: Pan Piotr Kowalski rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej w styczniu 2008 r. Od samego początku jest czynnym podatnikiem VAT. W czerwcu natomiast zarejestrował się jako podatnik VAT UE i rozpoczął WDT. Do kiedy będzie musiał wykazywać zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w terminie 180 dni?

Przeczytaj także: Podatnik VAT UE a bezpośredni zwrot podatku

Podatnicy VAT przed dokonaniem pierwszej wewnątrzwspólntowej dostawy lub wewnątrzwspólnotowego nabycia muszą zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego w stosownym zgłoszeniu rejestracyjnym o zamiarze rozpoczęcia wykonywania tych czynności (art. 97 ust. 1 ustawy o VAT).

Podatnicy tacy mogą oczywiście ubiegać się o zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym. Termin zwrotu został określony w art. 97 ust. 5 ustawy o VAT. Zgodnie z nim, w przypadku podatników rozpoczynających wykonywanie czynności, o których mowa w art. 5, oraz podatników, którzy rozpoczęli wykonywanie tych czynności, w okresie krótszym niż 12 miesięcy przed złożeniem zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1, i którzy zostali zarejestrowani jako podatnicy VAT UE, termin zwrotu różnicy podatku, o którym mowa w art. 87 ust. 2, 4-6, wydłuża się do 180 dni.

Art. 97 ust. 6 ustawy o VAT stanowi natomiast, że w stosunku do podatników, o których mowa wyżej, zasady i terminy zwrotu określone w art. 87 ust. 2-6 (czyli ogólne zasady zwrotu podatku VAT) stosuje się począwszy od rozliczenia za okres rozliczeniowy następujący po upływie 12 miesięcy lub po upływie 4 kwartałów, za które podatnik składał deklaracje podatkowe, oraz rozliczał się terminowo z podatków stanowiących dochód budżetu państwa, w tym również jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych.

Powyższe przepisy wskazują zatem, że co do zasady nowi podatnicy VAT UE otrzymają zwrot podatku w terminie 180 dni. Warto jednak skupić się nad nimi dokładniej w celu określenia okresu, przez jaki podatnik będzie otrzymywał zwrot w tak długim terminie.

Wskazują one mianowicie, że 12-miesięczny termin stosowania 180-dniowego zwrotu podatku należy liczyć od momentu wykonania czynności opodatkowanych, a nie pierwszej transakcji wewnątrzwspólnotowej.

Powyższe oznacza zatem, że nasz podatnik, który zaczął się rozliczać z podatku VAT poczynając od stycznia 2008 r. a w czerwcu 2008 r. zarejestrował się jako podatnik VAT UE i rozpoczął WDT, 180-dniowy termin zwrotu podatku będzie musiał stosować od rozliczenia za czerwiec do rozliczenia za grudzień 2008 r. Od stycznia 2009 r. natomiast będą go obowiązywać ogólne zasady otrzymywania zwrotu podatku VAT. Warunkiem jest tutaj terminowe rozliczania się z podatków stanowiących dochód budżetu państwa.

Jeżeli natomiast nasz podatnik zarejestrowałby się jako podatnik VAT UE po 12 miesiącach prowadzenia działalności, od razu stosowałby ogólne zasady zwrotu podatku VAT (co wynika wprost z art. 97 ust. 5 ustawy).

Przypomnijmy także, że jeżeli zasadność zwrotu w przedstawionej wyżej sytuacji (czyli w terminie 180 dni z uwagi na zarejestrowanie się jako podatnik VAT UE) wymaga dodatkowego sprawdzenia, naczelnik urzędu skarbowego może przedłużyć ten termin do czasu zakończenia postępowania wyjaśniającego. Jeżeli przeprowadzone postępowanie wykaże zasadność zwrotu, o którym mowa wyżej, urząd skarbowy wypłaca podatnikowi należną kwotę wraz z odsetkami w wysokości odpowiadającej opłacie prolongacyjnej stosowanej w przypadku odroczenia płatności podatku lub jego rozłożenia na raty.

Ponadto przepisu ust. 5 nie stosuje się w odniesieniu do podatników, którzy złożą w urzędzie skarbowym kaucję gwarancyjną, zabezpieczenie majątkowe lub gwarancje bankowe na kwotę 250 000 zł.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: