Biegli sądowi toczą spór o podatek VAT
2008-06-16 13:24
Przeczytaj także: Biegły sądowy a zwolnienie podmiotowe w VAT
Zdaniem Ministerstwa Sprawiedliwości, obowiązek w VAT w zakresie działalności biegłych nie powinien w ogóle powstawać. Biegli świadcząc swoje usługi na zlecenie sądu, nie działają na podstawie umowy cywilnoprawnej, nie mają bowiem możliwości odmówienia wykonania czynności, argumentował w rozmowie z „Gazetą Prawną” Sędzia Tomasz Jaskłowski z Ministerstwa Sprawiedliwości. Rozmówca podkreślił również, że resort przygotował projekty rozporządzeń dotyczące tej kwestii, ale prace nad nimi zostały zawieszone do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia Trybunału.Z podobnego założenia wychodzi Jerzy Bielawny, doradca podatkowy z Instytutu Studiów Podatkowych, który w rozmowie z dziennikiem zwraca uwagę, że problem nie dotyczy jedynie podatku VAT, ale również podatku dochodowego. Z niedawnego wyroku NSA wynika, że czynności biegłego nie mogą być uznane za działalność gospodarczą. Zupełnie odmienne wnioski wypływają z orzeczenia Trybunału. Wobec powyższych rozbieżności konieczne jest, zdaniem eksperta, aby przy okazji nowelizacji ustawy o VAT wprowadzić regulacje odnośnie tej kwestii.
Niejasności wokół sprawy opodatkowania VAT czynności biegłych sądowych spowodował art. 15 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym czynności biegłych nie uznaje się wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą. Warunkiem tego wyłączenia jest jednak istnienie umowy pomiędzy zleceniodawcą a wykonawcą czynności, która określa warunki świadczenia usług, przysługujące wynagrodzenie oraz odpowiedzialność zlecającego wobec osób trzecich. Zdaniem TK przesłanka ta jednak nie występuje, opinia biegłego jest bowiem niezależna, a co za tym idzie, sąd nie ponosi za nią żadnej odpowiedzialności.
Trybunał Konstytucyjny przyznał jednak, że istotnie występuje tutaj luka prawna zasygnalizowana przez Sąd Najwyższy (uchwała z dnia 21 grudnia 2006 r., sygn. akt III CZP 127/06) w regulacjach dotyczących zasad i procedury zaliczania VAT do kosztów sądowych. Przypomnijmy, że SN w tej uchwale wskazał, iż podstawą obciążenia sądu lub strony podatkiem od towarów i usług może być jedynie regulacja prawna zaliczająca wyraźnie ten podatek to kosztów sądowych, podobnie jak to się stało z podatkiem od towarów i usług należnym od wynagrodzenia adwokata lub radcy prawnego ponoszonego przez Skarb Państwa za czynności nieopłaconej pomocy prawnej, udzielanej z urzędu (obowiązek taki został wprowadzony rozporządzeniem z dnia 27.10.2005 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie opłat za czynności adwokackie oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu). W zakresie biegłych regulacji takiej obecnie nie ma. Doceniając wagę tego problemu „Trybunał Konstytucyjny postanowił w trybie art. 4 ust. 2 ustawy o Trybunale Konstytucyjnym zasygnalizować Sejmowi RP, Ministrowi Sprawiedliwości i Ministrowi Finansów potrzebę podjęcia inicjatywy prawodawczej w związku z luką prawną w regulacjach dotyczących zasad i procedury zaliczania podatku od towarów i usług do kosztów sądowych z tytułu należności poddanych opodatkowaniu tym podatkiem biegłych sądowych i innych osób wykonujących czynności im zlecone w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym” – czytamy w uzasadnieniu do wyroku.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl