Wynajem nieruchomości poza granicami Polski w podatku VAT
2017-03-29 13:30
Jak rozliczyć zagraniczne usługi najmu © Andrey Popov - Fotolia.com
Przeczytaj także: Magazynowanie towarów: miejsce opodatkowania usług w podatku VAT
a) usługodawcą jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, a w przypadku usług, do których stosuje się art. 28e, podatnik ten nie jest zarejestrowany zgodnie z art. 96 ust. 4,
b) usługobiorcą jest:
- w przypadku usług, do których stosuje się art. 28b - podatnik, o którym mowa w art. 15, lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania zgodnie z art. 97 ust. 4,
- w pozostałych przypadkach - podatnik, o którym mowa w art. 15, posiadający siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, posiadająca siedzibę na terytorium kraju i zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania zgodnie z art. 97 ust. 4.
W pewnym uproszczeniu można powiedzieć, że ten skomplikowany przepis nakazuje rozliczyć VAT przez nabywcę danej usługi, gdy ta co do zasady jest świadczona przez firmę zagraniczną, która nie rozlicza VAT w Polsce, zaś sama czynność podlega opodatkowaniu w naszym kraju. Usługodawca nie musi się w takim przypadku rejestrować w Polsce do VAT, aby rozliczać tak wykonane usługi. Z obowiązku (rozliczenia podatku) wyręcza go nabywca.
fot. Andrey Popov - Fotolia.com
Jak rozliczyć zagraniczne usługi najmu
Dla zdecydowanej większości usług natomiast miejsce ich opodatkowania określa się w kraju usługobiorcy a nie usługodawcy. Stąd nabywając usługę od podmiotu zagranicznego polski przedsiębiorca musi z reguły rozliczyć ją w ramach importu usług na potrzeby podatku VAT.
Jednym z wyjątków są tutaj usługi związane z nieruchomościami (art. 28e ustawy o VAT).
Jak można z powyższego wyczytać, mieści się tutaj także wynajem danej nieruchomości (budynku, placu, lokalu itp.).
Jeżeli jednak mamy do czynienia ze „zwykłym” najmem placu czy budynku, miejsce opodatkowania takiej usługi będzie określane na zasadzie wyjątki w kraju, w którym wynajmowana nieruchomość się znajduje, co z kolei oznacza brak obowiązku rozpoznania importu usług przez usługobiorcę.
Dla przykładu, gdyby polska firma postanowiła wynająć plac czy biuro we Francji od tamtejszego kontrahenta, to usługa taka nie będzie podlegała opodatkowaniu w Polsce, a we Francji. W związku z tym polski przedsiębiorca nie będzie obowiązany do rozliczenia takiego najmu w ramach importu usług. Ewentualny podatek od wartości dodanej do wartości usługi zostanie doliczony już do faktury sprzedaży wystawionej przez wynajmującego. Niestety powyższe jest niekorzystne. Podatku od wartości dodanej nie da się bowiem odliczyć od naszego krajowego VAT. Można jedynie wystąpić o zwrot tego podatku do zagranicznego organu podatkowego (w którym został on naliczony).
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)