Jaki termin zwrotu podatku VAT?
2008-06-11 12:38
Przeczytaj także: Sezonowość działalności a zwrot VAT
Podstawowym terminem zwrotu VAT, w którym fiskus musi oddać nadwyżkę VAT, jest termin 60 dni od dnia złożenia deklaracji (art. 87 ust. 2 ustawy o VAT). Nie zawsze jednak można otrzymać zwrot w tym terminie. W praktyce wielu ksiegowych wskazuje w złożonej przez siebie deklaracji VAT błędny termin, w którym chcieliby otrzymać zwrot podatku.Ważne!!! Termin zwrotu przez fiskusa nadwyżki VAT naliczonego nad należnym liczy się od dnia złożenia przez firmę rozliczenia (deklaracji). W terminie 60 dni zwrot VAT przysługuje m.in. w następujących przypadkach:
- nabycia towarów i usług zaliczanych przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji – w wysokości nie wyższej od kwoty podatku naliczonego od nabycia towarów i usług, które są zaliczane do tych środków,
- gdy firma wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu stawkami niższymi niż 22% – w wysokości stanowiącej 22% jej obrotu, opodatkowanego tymi niższymi stawkami,
- nabycia gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów – jeżeli zostaną one zaliczone w firmie do środków trwałych,
- uzyskania obrotu z tytułu dostaw towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju, dających firmie prawo do odliczenia VAT w Polsce.
Jeżeli natomiast firma miała w danym okresie rozliczeniowym wyłącznie sprzedaż opodatkowaną podstawową 22% stawką VAT, a jednocześnie nie dokonywała zakupów środków trwałych (a także wartości niematerialnych i prawnych, gruntów i użytkowania wieczystego) – to nadwyżkę VAT naliczonego nad należnym należy wykazać w pozycji 58 deklaracji VAT-7. Zwrot będzie wówczas przysługiwał w terminie 180 dni.
Należy także pamiętać, że wraz z deklaracją można złożyć wniosek o skrócenie tego okresu. Termin zwrotu można skrócić:
- z 60 dni do 25 dni,
- ze 180 dni do 60 dni.
Skrócenie terminu zwrotu VAT następuje wyłącznie na umotywowany wniosek podatnika, który trzeba złożyć wraz z deklaracją VAT, po spełnieniu określonych w ustawie warunków.
Tekst pochodzi z „Aktualności księgowych” - całkowicie bezpłatnych, najnowszych informacji, orzecznictwa oraz porad ekspertów dla księgowych.
oprac. : Aktualności księgowe