eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweJaki termin zwrotu podatku VAT?

Jaki termin zwrotu podatku VAT?

2008-06-11 12:38

Firma (podatnik VAT), w której w danym okresie rozliczeniowym podatek naliczony przewyższa kwotę należnego fiskusowi VAT, ma prawo swobodnego dysponowania powstałą za ten okres rozliczeniowy nadwyżką. Oznacza to, że może ona wedle własnego uznania zażądać albo bezpośredniego zwrotu tej nadwyżki na rachunek bankowy, albo też przeniesienia jej do rozliczenia w kolejnej deklaracji podatkowej. Aby jednak zadysponować tą nadwyżką, musi ona w składanej deklaracji VAT w odpowiedni sposób wyrazić swoją wolę.

Przeczytaj także: Sezonowość działalności a zwrot VAT

Podstawowym terminem zwrotu VAT, w którym fiskus musi oddać nadwyżkę VAT, jest termin 60 dni od dnia złożenia deklaracji (art. 87 ust. 2 ustawy o VAT). Nie zawsze jednak można otrzymać zwrot w tym terminie. W praktyce wielu ksiegowych wskazuje w złożonej przez siebie deklaracji VAT błędny termin, w którym chcieliby otrzymać zwrot podatku.

Ważne!!! Termin zwrotu przez fiskusa nadwyżki VAT naliczonego nad należnym liczy się od dnia złożenia przez firmę rozliczenia (deklaracji). W terminie 60 dni zwrot VAT przysługuje m.in. w następujących przypadkach:
  • nabycia towarów i usług zaliczanych przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji – w wysokości nie wyższej od kwoty podatku naliczonego od nabycia towarów i usług, które są zaliczane do tych środków,
  • gdy firma wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu stawkami niższymi niż 22% – w wysokości stanowiącej 22% jej obrotu, opodatkowanego tymi niższymi stawkami,
  • nabycia gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów – jeżeli zostaną one zaliczone w firmie do środków trwałych,
  • uzyskania obrotu z tytułu dostaw towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju, dających firmie prawo do odliczenia VAT w Polsce.

Jeżeli natomiast firma miała w danym okresie rozliczeniowym wyłącznie sprzedaż opodatkowaną podstawową 22% stawką VAT, a jednocześnie nie dokonywała zakupów środków trwałych (a także wartości niematerialnych i prawnych, gruntów i użytkowania wieczystego) – to nadwyżkę VAT naliczonego nad należnym należy wykazać w pozycji 58 deklaracji VAT-7. Zwrot będzie wówczas przysługiwał w terminie 180 dni.

Należy także pamiętać, że wraz z deklaracją można złożyć wniosek o skrócenie tego okresu. Termin zwrotu można skrócić:
  • z 60 dni do 25 dni,
  • ze 180 dni do 60 dni.

Skrócenie terminu zwrotu VAT następuje wyłącznie na umotywowany wniosek podatnika, który trzeba złożyć wraz z deklaracją VAT, po spełnieniu określonych w ustawie warunków.


Tekst pochodzi z „Aktualności księgowych” - całkowicie bezpłatnych, najnowszych informacji, orzecznictwa oraz porad ekspertów dla księgowych.

oprac. : Aktualności księgowe Aktualności księgowe

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: