Trzeba wyodrębnić roboty budowlane dla podatku VAT
2008-05-21 07:58
Przeczytaj także: Lokale użytkowe i infrastruktura towarzysząca a VAT
Z unormowań zawartych w przytoczonych przepisach wynika zatem, iż 7% stawka podatku od towarów i usług ma zastosowanie w całym budownictwie mieszkaniowym, zarówno objętym społecznym programem mieszkaniowym, jak i nieobjętym tym programem.
Należy również zwrócić uwagę na art. 2 pkt 12 ustawy o podatku od towarów i usług w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2008r., zgodnie z którym przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w PKOB w dziale 11.
Mając na uwadze powyższą analizę przepisów ustawy o podatku od towarów i usług należy stwierdzić, że od dnia 1 stycznia 2008r. z obniżonej do 7% stawki VAT można skorzystać wyłącznie w odniesieniu do towarów i usług wymienionych w art. 41 ust. 12-12c ustawy o VAT oraz § 5 ust. 1a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.
Natomiast z uwagi na fakt, iż znowelizowane przepisy nie wprowadziły preferencyjnej stawki podatkowej dla infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu, roboty budowlane z nią związane opodatkowane są podstawową stawką podatku od towarów i usług, tj. 22%.
W myśl art. 29 ust. 1 ustawy o VAT podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.
Z wniosku wynika, że umowa określa wynagrodzenie jedną kwotą za cały zakres rzeczowy umowy. Wynagrodzenie zawiera zatem zarówno wartość brutto z tytułu usługi budowlano-montażowej dotyczącej budownictwa mieszkaniowego, jak i wartość brutto usługi wykonania infrastruktury towarzyszącej temu budownictwu.
Należy podkreślić, iż brak jest przepisów określających sposób wyodrębnienia wartości związanej z budownictwem mieszkaniowym oraz kwoty związanej z budową infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowego z kwoty wynagrodzenia za cały zakres rzeczowy umowy. Wyodrębnienia tego winien dokonać Wnioskodawca we własnym zakresie na podstawie sporządzonej dokumentacji projektowej i kosztorysowej. Od tak obliczonych wartości usług Wnioskodawca winien obliczyć podatek VAT według stawek 22% i 7%. Różnice wartości usług budownictwa mieszkaniowego oraz wykonania infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowego i podatków VAT (odpowiednio 22% i 7%) będą stanowiły wartości podstaw opodatkowania ww. stawkami podatku od towarów i usług.(…)”
Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów
1 2
oprac. : Ministerstwo Finansów