eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaUlga prorodzinna nie przysługuje na bratanka

Ulga prorodzinna nie przysługuje na bratanka

2008-05-01 09:06

Osoby tworzące rodziny zastępcze nie zostały wymienione w dyspozycji art. 27f ustawy o PIT. Tym samym z ulgi tej nie może skorzystać podatniczka, która decyzją sądu ustanowiona została rodziną zastępczą i opiekunem prawnym dla bratanka. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 31.03.2008 r. nr ITPB2/415-102/08/BK.

Przeczytaj także: Kłopotliwa ulga podatkowa na dzieci?

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

W zapytaniu podatniczka wyjaśniła, iż od września 2002 r. wychowuje 17-letniego bratanka, którego rodzice nie żyją. Decyzją sądu została ona jego rodziną zastępczą (spokrewnioną) i opiekunem prawnym. Dziecko chodzi do zasadniczej szkoły z dwuletnim cyklem kształcenia. Otrzymuje ono rentę rodzinną wraz z dodatkiem sierocym, które rozlicza ZUS. Podatniczka w 2007 r. uzyskiwała dochody ze stosunku pracy. Zadała ona pytanie, czy może skorzystać z ulgi prorodzinnej na bratanka? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…)Zgodnie z art. 27f ust. 1 i 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami) od podatku dochodowego, obliczonego zgodnie z art. 27, pomniejszonego o kwotę składki, o której mowa w art. 27b, podatnik ma prawo odliczyć rocznie kwotę, obliczoną zgodnie z ust. 2, jeżeli w roku podatkowym wychowywał własne lub przysposobione dzieci, o których mowa w art. 6 ust. 4.

Natomiast odliczeniu podlega kwota stanowiąca iloczyn liczby wychowywanych dzieci i dwukrotności kwoty zmniejszającej podatek określonej w pierwszym przedziale skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 ustawy (tj. za 2007 r. dwukrotności kwoty 572 zł 54 gr).

Do dzieci o których mowa w art. 6 ust. 4 ustawy zalicza się:

1. dzieci małoletnie,
2. dzieci, bez względu na ich wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek pielęgnacyjny,
3. dzieci do ukończenia 25 lat uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub w przepisach - Prawo o szkolnictwie wyższym, jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów, z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku.

Jak wynika z cytowanego przepisu art. 27f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z ulgi na wychowywanie dzieci, mogą skorzystać jedynie osoby wychowujące w danym roku podatkowym własne lub przysposobione dzieci. Poza rodzicami naturalnymi, skorzystać z niej mogą zatem tylko osoby, które dokonały przysposobienia dziecka lub dzieci w rozumieniu przepisów ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Nie obejmuje ona natomiast osób tworzących rodziny zastępcze.

Uregulowania prawne w zakresie przysposobienia (czyli adopcji) dzieci zostały zawarte w art. 114-127 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59 ze zmianami). Zgodnie z tymi przepisami przez przysposobienie należy rozumieć prawne uznanie obcego biologicznie dziecka za własne. Przysposobienie następuje przez orzeczenie sądu opiekuńczego na żądanie przysposabiającego.

Z kolei uregulowania prawne w zakresie rodzin zastępczych znalazły się w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. Nr 64, poz. 593 ze zmianami). Rodzina zastępcza jest formą zastępczego środowiska rodzinnego. Co prawda powstaje ona na mocy orzeczenia sądu, lecz nie stanowi stałej, a tylko czasową formę opieki nad dzieckiem. Rodzina zastępcza nie może zatem być utożsamiana z przysposobieniem, które jest wymienione w cytowanym przepisie podatkowym.

Z treści przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że od września 2002 r. decyzją Sądu Rodzinnego została Pani ustanowiona rodziną zastępczą (spokrewnioną) i opiekunem prawnym dla małoletniego dziecka – bratanka.

Zatem, ze względu na to, iż osoby tworzące rodziny zastępcze nie zostały wymienione w dyspozycji przepisu art. 27f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie może Pani w rozliczeniu rocznym skorzystać z odliczenia od podatku dochodowego za 2007 r. „ulgi rodzinnej”, o której mowa w art. 27f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: