Usługi lecznicze a odliczenie VAT
2008-04-22 13:08
Przeczytaj także: Odliczenie VAT a inwestycja nieopodatkowana
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?W zapytaniu wyjaśniono, że uzdrowisko jest czynnym podatnikiem VAT oraz posiada w swojej strukturze Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej, który świadczy jedynie usługi zwolnione z podatku VAT. Mają w nim zostać utworzone dwa stanowiska pracy dla osób niepełnosprawnych, na które ma zostać przyznane dofinansowanie z PFRON. Wyposażenie tych stanowisk pracy będzie wykorzystywane jedynie do wykonywania czynności w zakresie lecznictwa. W związku z powyższym zadano pytanie, czy usługi z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego są usługami zwolnionymi z podatku VAT i czy w związku z tym nie przysługuje wnioskodawcy prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków na wyposażenie tych stanowisk pracy? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:
„(…) Kwestie dotyczące prawa do odliczenia podatku naliczonego uregulowane zostały w dziale IX ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT oraz zgodnie z dyspozycją ustawową w rozdziale 7 i 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.). Zgodnie z brzmieniem art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.
Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W poz. 9 załącznika nr 4 do ustawy wymieniono usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej (PKWiU 85), z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU 85.2). Ponadto w świetle art. 4 ust 1 i 2 ustawy z dnia 28 lipca 2005r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz gminach uzdrowiskowych (Dz. U. Nr 167 poz. 1399), lecznictwo uzdrowiskowe prowadzone w zakładach lecznictwa uzdrowiskowego zlokalizowanych w uzdrowiskach jest integralną częścią systemu ochrony zdrowia.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż wyposażenie dwóch stanowisk pracy dla osób niepełnosprawnych nie będzie wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, a związane będzie wyłącznie z wykonywanymi przez Uzdrowisko czynnościami zwolnionymi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej (PKWiU 85), które korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 w związku z poz. 9 załącznika nr 4 do ustawy o VAT. Zatem z uwagi na fakt, iż prowadzona przez Uzdrowisko działalność w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej (PKWiU 85) korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, a wyposażenie dwóch stanowisk pracy dla osób niepełnosprawnych nie będzie wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, nie zostanie więc spełniony warunek określony w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. Wobec tego Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.(…)”
Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów
oprac. : Ministerstwo Finansów