eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaSprzedaż gruntów rolnych a podatek dochodowy

Sprzedaż gruntów rolnych a podatek dochodowy

2008-04-08 13:56

Jeżeli sprzedawane działki wchodziły w skład gospodarstwa rolnego i były sklasyfikowane w ewidencji gruntów jako użytki rolne oraz podlegały opodatkowaniu podatkiem rolnym, to dochód uzyskany z ich sprzedaży podlega zwolnieniu od podatku dochodowego od osób prawnych. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 26.03.2008 r. nr IBPB3/423-4/08/AP/KAN-3296/07.

Przeczytaj także: Grunty rolne: sprzedaż wolna od PIT

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

W zapytaniu wyjaśniono, że spółka nabyła grunty z przeznaczeniem na działalność rolniczą w 2001 r. Grunty te w 2006 r. zostały przekształcone w Miejscowym Planie Zagospodarowania przestrzennego na tereny zabudowy jednorodzinnej. Po tym przekształceniu dokonano podziału gruntów, z których część spółka zbyła w 2007 r. Działki te jednak nadal figurują jako użytki rolne, a przez to podlegały i podlegają podatkowi rolnemu. Spółka prowadzi działalność mieszaną, a sprzedaż gruntów miała charakter okazjonalny a nie zorganizowany. W związku z tym zadano pytanie, czy dochody uzyskane ze sprzedaży tych gruntów korzystają ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…)Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 z późn. zm. zwanej dalej ustawą opdop) wolne od podatku są dochody z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego; zwolnienie nie dotyczy dochodu uzyskanego ze sprzedaży, jeżeli sprzedaż ta następuje przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie całości lub części zbywanej nieruchomości.

Z postanowień art. 2 ust. 4 ustawy opdop wynika, że ilekroć w ustawie jest mowa o gospodarstwie rolnym, oznacza to gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów ustawy o podatku rolnym. Za gospodarstwo rolne według art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz. U. z 2006 r. Nr 136, poz. 969 z późn. zm.) uważa się obszar gruntów o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej.

Natomiast opodatkowaniu podatkiem rolnym w myśl art. 1 ww. ustawy podlegają grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza.

Z powyższego wynika, że przy ocenie, czy dana nieruchomość stanowi gospodarstwo rolne w rozumieniu ustawy o podatku rolnym - a tym samym również w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - należy brać pod uwagę jedynie dwie przesłanki:

* łączna powierzchnia nieruchomości musi przekraczać 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy,
* grunty wchodzące w skład nieruchomości muszą być sklasyfikowane jako użytki rolne.

W przedmiotowej sprawie spełniono warunek posiadania sprzedanych gruntów przez okres conajmniej 5 lat (nabyto w 2001, sprzedano w 2007).

W świetle powyższego jeżeli sprzedane działki wchodziły w skład gospodarstwa rolnego w rozumieniu w/w przepisów, były sklasyfikowane w ewidencji gruntów jako użytki rolne i podlegały opodatkowaniu podatkiem rolnym to dochód uzyskany z ich sprzedaży podlega zwolnieniu zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy opdop.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: