Kasy fiskalne: ulga w VAT jest warunkowa
2008-03-28 13:33
Przeczytaj także: Kasa fiskalna gdy podatnik czynny lub zwolniony z VAT
Kolejnym warunkiem, jaki trzeba spełnić, aby z ulgi skorzystać, jest złożenie przez przedsiębiorcę pisemnego zgłoszenia do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania. Dokument ten musi zawierać informacje o liczbie kas rejestrujących i miejscu (adresie) ich używania, które podatnik zamierza stosować do ewidencjonowania. W przypadku podatników, którzy zamierzają stosować do ewidencjonowania jedną kasę rejestrującą, zgłoszenie może być dokonane na formularzu zawiadomienia o miejscu instalacji kasy rejestrującej zgodnie z przepisami dotyczącymi kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników, o ile zawiadomienie to zostało złożone przed powstaniem obowiązku ewidencjonowania (§ 8, ust. 1 rozporządzenia).
Podstawowym obowiązkiem, decydującym o możliwości skorzystania z ulgi, jest jednak rozpoczęcie ewidencjonowania nie później niż w obowiązującym przedsiębiorcę terminie (§ 8, ust. 2 rozporządzenia).
Mogą nastąpić jednak pewne czynniki, które zadecydują o tym, że przedsiębiorcy będą zobligowani do zwrotu odliczonych lub zwróconych im kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących. Tak będzie w sytuacji, gdy (§ 11, ust. 1 rozporządzenia) w okresie trzech lat od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania:
- zaprzestaną działalności;
- nastąpi otwarcie likwidacji;
- zostanie ogłoszona upadłość;
- nastąpi sprzedaż przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału);
- dokonają odliczenia z naruszeniem warunków określonych w rozporządzeniu (tzn. nie powiadomią fiskusa o liczbie kas albo odliczą pieniądze w niewłaściwym okresie rozliczeniowym).
Dodatkowo zwrot ulgi będzie musiał nastąpić gdy w okresie 3 lat od daty rozpoczęcia ewidencjonowania podatnik zaprzestanie używania kasy rejestrującej lub nie dokona w obowiązującym terminie przeglądu technicznego urządzenia przez właściwy serwis, jak również w przypadkach naruszenia warunków związanych z odliczeniem (art. 111 ust. 6 ustawy o VAT).
Ulga musi zostać zwrócona na rachunek bankowy urzędu skarbowego z upływem ostatniego dnia miesiąca lub kwartału, w którym powstały okoliczności uzasadniające dokonanie zwrotu (§ 11, ust. 3 rozporządzenia).
Obowiązek zwrotu ulgi obowiązuje niestety również podatników, którzy utracili kasę rejestrującą w wyniku kradzieży lub innego zdarzenia losowego. Przedsiębiorcy tacy nie dość, że będą musieli zwrócić ulgę, to będą również musieli zakupić nową kasę, której nie zdołają odliczyć, bowiem warunkiem odliczenia jest „złożenia przez podatnika w urzędzie skarbowym, przed terminem ewidencjonowania, pisemnego oświadczenia o liczbie kas rejestrujących i miejscu (adresie) ich używania do ewidencjonowania” (§ 8, ust. 1 rozporządzenia).
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl