eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowePKPP Lewiatan: nowelizacja VAT niewystarczająca

PKPP Lewiatan: nowelizacja VAT niewystarczająca

2008-03-25 13:10

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan oraz Rada Podatkowa przy PKPP Lewiatan popierają prace nad nowelizacją ustawy o VAT jeszcze w pierwszym półroczu 2008 r. Niestety ich zdaniem jest ona niewystarczająca.

Przeczytaj także: Podatek w VAT: nowe faktury i obowiązek podatkowy

Choć projekt obejmuje zagadnienia oczekiwane przez środowisko przedsiębiorców, to nie stanowi on wystarczająco głębokiej reformy podatku VAT. Projekt ten odbiega istotnie zarówno od projektu Rady Podatkowej PKPP Lewiatan z 2005 r., jak i projektu z 2006 r. firmowanego przez Platformę Obywatelską. Projekt ten w gruncie rzeczy stanowi jedynie w niewielkim stopniu zmodyfikowany projekt zaakceptowany już przez Komisję Finansów Publicznych w poprzedniej kadencji Sejmu.

Pozytywne i negatywne strony projektu

Pozytywnie należy ocenić proponowane zmiany dotyczące wydłużenia terminu odliczenia podatku naliczonego (aczkolwiek w poprzedniej kadencji sejmu proponowano wydłużenie terminu do odliczenia z 2 do 6 – a nie 3 - miesięcy), eliminację sankcji 30%, uznania jako reguły zwrotu nadwyżki podatku w terminie 60 dni (zamiast 180 dni), wprowadzenie zasad szczególnych dla składów konsygnacyjnych typu call-off i możliwości odliczenia podatku naliczonego od importu towarów w deklaracji rozliczeniowej.

Projekt nie wprowadza wielu oczekiwanych rozwiązań takich jak np. rozszerzenie zakresu stosowania ulgi na złe długi, zmiany definicji prezentu o małej wartości (przez odniesienie do jednostkowej wartości a nie do rocznej wartości towarów przekazanych jednemu odbiorcy), ograniczenia wymogów dokumentacyjnych dla zastosowania stawki 0% w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów, eliminacji ograniczeń prawa do odliczenia przy nabyciu towarów lub usług, jeżeli wydatki na ich nabycie wydatków nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu, wprowadzenia możliwości uznania za jednego podatnika grupy podmiotów powiązanych.

Wybrane uwagi szczegółowe


Składy konsygnacyjne; call of stock (art. 1 pkt 1 i n. projektu)

Wprowadzenie instytucji składów konsygnacyjnych do ustawy, jako mechanizmu pozwalającego podmiotom zagranicznym na bezpośrednie ulokowanie w kraju, blisko rynków zbytu, towarów bez konieczności dokonywania rejestracji dla potrzeb podatku VAT w Polsce, należy ocenić pozytywnie. Niemniej proponowana nowelą instytucja składów konsygnacyjnych jest przeregulowana i zakłada zbyt duży formalizm i ingerencję organów skarbowych przy jej stosowaniu. M.in.: wskazany w art. 12a ust 1 pkt 1) limit 12 -tu miesięcy na dokonanie dostawy towarów z magazynu jest niepotrzebny, nieuzasadnione jest nakładanie na wprowadzającego towary do składu konsygnacyjnego obowiązku pisemnego zawiadamiania naczelnika US przed pierwszym wprowadzeniem towarów o zamiarze skorzystania z uproszczenia przewidzianego dla składów konsygnacyjnych albowiem organy skarbowe będą i tak miały możliwość pełnej kontroli nad towarem poprzez kontrolę rozliczeń polskiego nabywcy towaru, niepotrzebny jest również nałożony na nabywającego wymóg prowadzenia ewidencji towarów przeznaczonych dla niego, wprowadzonych do składu konsygnacyjnego - i w tym przypadku organy skarbowe będą miały możliwość pełnej kontroli nad towarem poprzez kontrolę rozliczeń polskiego nabywcy towaru. Proponujemy przyjęcie znacznie prostszej konstrukcji opartej o projekt Rady Podatkowej Lewiatana w zakresie call-of stock.

 

1 2 ... 4

następna

oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: