WDT - jakie dokumenty?
2008-03-25 13:13
Przeczytaj także: Sprzedajesz na Amazonie: uważaj na problemy z rozliczeniem VAT
W obrocie wewnątrzwspólnotowym nie dochodzi do odprawy celnej towaru, co oznacza, iż nie używa się stosowanych w obrotach z zagranicą dokumentów celnych SAD, na których potwierdzany jest przez urząd celny wywóz towarów poza granicę Wspólnoty. Dlatego też ustawa o VAT zawiera katalog dokumentów, z których musi wynikać, że towar został wywieziony z terytorium kraju i dostarczony do nabywcy na terytorium innego państwa członkowskiego.Zgodnie z tym katalogiem dokumentami, które obowiązkowo trzeba gromadzić do poprawnego zastosowania 0% stawki VAT w WDT (w przypadku najczęściej spotykanych dostaw dokonywanych za pośrednictwem spedytora), są:
- dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika (spedytora) odpowiedzialnego za wywóz towarów z terytorium kraju, z których jednoznacznie wynika, że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju,
- specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku (art. 42 ust. 3 ustawy o VAT).
Pamiętać także należy, że dokumentem przewozowym jest list przewozowy, w którym zawarte są następujące informacje:
- nazwa i adres nadawcy, jego podpis oraz określenie placówki przewoźnika zawierającej umowę, miejsce przeznaczenia przesyłki oraz nazwę i adres odbiorcy,
- określenie towaru, jego masy, liczby sztuk przesyłki, sposobu opakowania i oznaczenia,
- inne informacje wymagane lub dopuszczone zgodnie z przepisami w zależności od rodzaju zawartej umowy lub sposobu rozliczenia należności.
PRZYKŁAD
Podatnik sprzedał towar włoskiemu kontrahentowi. Dostawę towaru organizował nabywca za pośrednictwem spedytora włoskiego. Od tego spedytora nasz podatnik nie otrzymał jednak listu przewozowego. Spedytor stwierdził, że komplet dokumentów przesłał pocztą. Dokumenty te jednak do podatnika nie dotarły. Ich brak może spowodować u niego konieczność opodatkowania dostawy stawkami krajowymi, jeżeli nie będzie on w stanie udowodnić, że towar został dostarczony do nabywcy.
Warto dodać, że możliwe jest udowodnienie, że miała miejsce WDT także za pomocą innych dokumentów. Można je wykorzystać wówczas, gdy wcześniej wymienione dokumenty (obowiązkowe) nie będą jednoznacznie potwierdzały faktu dostarczenia towaru do nabywcy znajdującego się w innym kraju Wspólnoty.
Tekst pochodzi z „Aktualności księgowych” - całkowicie bezpłatnych, najnowszych informacji, orzecznictwa oraz porad ekspertów dla księgowych.
oprac. : Aktualności księgowe