Nieważny limit gdy darowizna na Kościół
2008-03-21 13:17
Przeczytaj także: Rozliczenie roczne gdy etat, podatek liniowy i małoletnie dziecko
O zasadach odliczania darowizn kościelnych nie wspomina ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, reguluje je ustawa z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej (ustawa kościelna): „Darowizny na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą są wyłączone z podstawy opodatkowania darczyńców podatkiem dochodowym i podatkiem wyrównawczym, jeżeli kościelna osoba prawna przedstawi darczyńcy pokwitowanie odbioru oraz - w okresie dwóch lat od dnia przekazania darowizny - sprawozdanie o przeznaczeniu jej na tę działalność. W odniesieniu do darowizn na inne cele mają zastosowanie ogólne przepisy podatkowe.” (art. 55 ust. 7 tej ustawy)Rodzaje działalności charytatywno-opiekuńczej, które pozwolą na odpisanie całej kwoty darowizny określa art. 39 ustawy kościelnej. Należą do niej m.in.: prowadzenie zakładów dla sierot, starców, osób upośledzonych fizycznie lub umysłowo oraz innych kategorii osób potrzebujących opieki, prowadzenie szpitali i innych zakładów leczniczych oraz aptek, udzielanie pomocy w zapewnianiu wypoczynku dzieciom i młodzieży znajdującym się w potrzebie czy krzewienie idei pomocy bliźnim i postaw społecznych temu sprzyjających. Darczyńca, który przekaże wsparcie na działalność nie wymienioną w art. 39 może liczyć jedynie na odliczenie jej jedynie do wysokości 6 proc. dochodu.
Aby odliczenie zostało zaakceptowane przez fiskus warto posiadać dokumenty poświadczające (w przypadku darowizny rzeczowej) wartość darowizny oraz oświadczenie obdarowanego o jej otrzymaniu lub dowód wpłaty (przy darowiźnie pieniężnej). Posiadania takich dokumentów nie wymaga ustawa kościelna, stanowi o tym jednak art. 26 ust. 6b i 6d ustawy o PIT. W tej kwestii nie należy więc liczyć na pobłażliwość organów podatkowych.
Warunkiem zmniejszenia podatku jest też przedstawienie darczyńcy przez kościelną osobę prawną, określoną w ustawie kościelnej, sprawozdania z przeznaczenia darowizny na działalność charytatywno-opiekuńczą. Ani ustawa o PIT, ani ustawa kościelna nie zawierają przepisów odnośnie formy takiego sprawozdania, pewne jest jednak, że im będzie ono dokładniejsze, tym mniejsze prawdopodobieństwo sporu z fiskusem, zwłaszcza, że ten uważa, iż w sprawozdaniu powinny znaleźć się dane, które można zweryfikować.
Darowiznę kościelną trzeba wykazać, podobnie jak inne darowizny, w załączniku PIT/O. Mogą to zrobić podatnicy, którzy rozliczają się według skali podatkowej oraz ryczałtowcy (do 31 stycznia).
Ulga nie dotyczy jedynie darowizn na rzecz Kościoła katolickiego, możliwe jest również odliczenie darowizn na m.in. Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Chrześcijan Baptystów, Adwentystów Dnia Siódmego czy Kościół Ewangelicko-Augsburski.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl