eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweSzkolenia zawodowe a przychód pracownika

Szkolenia zawodowe a przychód pracownika

2008-03-17 13:52

Rozliczanie wydatków na szkolenie pracowników wzbudza wiele wątpliwości. Interpretacje organów podatkowych są bowiem odmienne niż opinie ekspertów poparte stanowiskiem sądu administracyjnego. Czy zatem przychody z tytułu uczestnictwa w pozaszkolnych formach kształcenia są wolne od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o PIT, bez względu na to, czy organizator szkolenia posiada akredytację kuratorium oświaty? Ich celem jest bowiem podniesienie kwalifikacji pracowników i poszerzenie umiejętności zawodowych związanych z wykonywaną przez nich pracą.

Przeczytaj także: Szkolenie okresowe kierowcy: przychód podatkowy

Odpowiedź: Zapewnienie pracownikowi szkolenia zawodowego nie stanowi jego przychodu. Takie stanowisko potwierdzają sądy administracyjne. Należy jednak mieć na uwadze, że organy podatkowe mają inne zdanie na ten temat.

Wyjaśnienie: Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności:
  • wynagrodzenia zasadnicze,
  • wynagrodzenia za godziny nadliczbowe,
  • różnego rodzaju dodatki,
  • nagrody,
  • ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i
  • wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto
  • świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również
  • wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Ważne!
Wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy, przysługujących pracownikom podejmującym naukę w szkołach lub podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych.

Odrębne przepisy, o których mowa powyżej, to rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych.
Pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych na podstawie skierowania zakładu pracy przysługuje, o ile umowa zawarta między nim i zakładem pracy nie stanowi inaczej:
  • zwrot kosztów uczestnictwa, w tym zakwaterowania, wyżywienia i przejazdu,
  • urlop szkoleniowy na udział w obowiązkowych zajęciach oraz zwolnienie z części dnia pracy w wymiarze określonym w § 10 wspomnianego rozporządzenia, płatne według zasad obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.

Na takim stanowisku stoi orzecznictwo, np. WSA w Warszawie w wyroku z 31 stycznia 2008 r. (sygn. akt: III SA/Wa 1915/07) potwierdził, że szkolenie pracownika nie zawsze jest przychodem. Zdaniem sądu wydatek na szkolenie, do którego pracownik jest zobligowany, nie stanowi u niego przychodu, ponieważ nie powstaje u niego żadne przysporzenie.

Uwaga!
Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie (pismo z 18 czerwca 2007 r. w sprawie warunków zwolnienia z podatku dochodowego przychodów uzyskiwanych przez pracowników z tytułu udziału w pozaszkolnych formach kształcenia sygn.:1472/DPC/415-61/07/PK) nie podzielił stanowiska podatnika, który chciał zastosować zwolnienie podatkowe dla szkolonych pracowników. Wyjaśnił, że przepisami odrębnymi jest także rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z 3 lutego 2006 r. w sprawie uzyskiwania i uzupełniania przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych, które mówią o akredytacji: „w przypadku nieposiadania przez organizatora takiej akredytacji nie jest on organizatorem kształcenia w rozumieniu rozporządzenia, a więc prowadzone przez niego zajęcia nie stanowią pozaszkolnych form kształcenia, o których mowa w rozporządzeniu, co oznacza, że przychody z tytułu uczestnictwa pracowników w tym szkoleniach nie korzystają ze zwolnienia, gdyż świadczenia nie są przyznawane na podstawie przepisów rozporządzenia z 12 października 1993 r.”.

Jak wynika z powyższych przepisów, w opinii organów podatkowych zwolnienie dotyczy tylko świadczeń związanych z formami kształcenia organizowanymi przez podmioty posiadające akredytację i nie zmienia tego brak obowiązku posiadania akredytacji. Ich zdaniem zwolnieniu z podatku podlegać mogą przychody uzyskiwane przez pracowników z tytułu udziału w pozaszkolnych formach kształcenia pod warunkiem spełniania wszystkich warunków wynikających z obydwu tych rozporządzeń, w tym także warunku posiadania przez organizatora kształcenia odpowiedniej akredytacji.

Podstawa prawna
  • Art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).
  • § 9, § 10 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz.U. nr 103, poz. 472 z późn. zm.).
  • § 2 rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z 3 lutego 2006 r. w sprawie uzyskiwania i uzupełniania przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych (Dz.U. nr 31, poz. 216).


„Wskazówki Księgowe” - praktyczne rozwiązania problemów związanych z podatkami, rachunkowością, ubezpieczeniami społecznymi i prawem pracy.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: