Podatek liniowy a umowa o pracę z kontrahentem
2008-03-06 13:36
Przeczytaj także: Podatek liniowy a świadczenie usług dla pracodawcy
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?W zapytaniu podatnik wyjaśnił, że prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych, w ramach której świadczy usługi na rzecz obecnego pracodawcy. W ramach stosunku pracy do jego obowiązków należy m.in. kserowanie dokumentów, ich kompletowanie czy potwierdzanie za zgodność z oryginałem. Z kolei w ramach prowadzonej działalności gospodarczej podatnik świadczy dla tego podmiotu usługi w zakresie pozyskiwania klientów, doradztwa w zakresie kredytów mieszkaniowych, nawiązywania współpracy z deweloperami, bankami, pomoc w całym procesie udzielania kredytów mieszkaniowych oraz wyboru produktów inwestycyjnych itp. W związku z powyższym podatnik wystąpił z pytaniem, czy może skorzystać z opodatkowania działalności gospodarczej podatkiem liniowym? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:
„(…) Zgodnie z art. 9a ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c.
W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.
Stosownie do art. 9a ust. 3 ww. ustawy, jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:
1. wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub
2. wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym
- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.
W myśl art. 30c ww. ustawy, podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub ust. 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30, 30d i art. 44 ust. 4, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.
Z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że miał podpisaną z firmą X S. A. umowę o pracę, jak również świadczył na jej rzecz usługi w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.
Zakres obowiązków w ramach stosunku pracy, nie odpowiadał czynnościom, które Wnioskodawca wykonywał na rzecz swojego pracodawcy, świadcząc usługi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Mając na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe oraz przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, iż w świetle art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uzyskanie przychodu z tytułu świadczenia usług w ramach stosunku pracy nie pozbawi Wnioskodawcy prawa do opodatkowania dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Warunkiem do zastosowania tej formy opodatkowania jest złożenie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze formy opodatkowania na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. (…)”
Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów
oprac. : Ministerstwo Finansów