eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaAmortyzacja to nie koszty firmy gdy korzystasz z ulgi

Amortyzacja to nie koszty firmy gdy korzystasz z ulgi

2008-03-05 13:34

Jeżeli przy budowie budynku mieszkalnego wielorodzinnego z lokalami na wynajem podatniczka odliczyła wydatki z tym związane w ramach ulg podatkowych, nie będzie mogła uznać za koszt podatkowy prowadzonej działalności gospodarczej amortyzacji tego budynku. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 27.02.2008 r. nr IBPB1/415-128/07/BK/KAN-2572/11/07.

Przeczytaj także: Fiskus daje ulgi podatkowe i pozbawia do nich prawa

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

W zapytaniu podatniczka wyjaśniła, że wraz z mężem w 2000 r. nabyła działkę pod budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego z przeznaczeniem znajdujących się w nim lokali na wynajem. W rozliczeniach za lata 2000 – 2001 odliczyła od dochodu kwoty wydatkowane na zakup tego gruntu. Następnie w 2002 r. rozpoczęła budowę budynku. Poniesione do końca 2003 r. wydatki na ten cel także odliczała od dochodu. W związku z powyższym podatniczka wystąpiła z zapytaniem, czy odpisy amortyzacyjne dotyczące tego budynku stanowią koszty uzyskania przychodów z działalności gospodarczej polegającej m.in. na najmie lokali? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodu, są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Zgodnie natomiast z treścią art. 22 ust. 8 ww. ustawy, kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a – 22o, z uwzględnieniem art. 23.

Stosownie do treści art. 22a ust. 1 ww. ustawy, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

1. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
2. maszyny, urządzenia i środki transportu,
3. inne przedmioty
- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Jednocześnie w myśl art. 22c pkt 1 i 2 ww. ustawy amortyzacji nie podlegają:

- grunty i prawa wieczystego użytkowani gruntów,
- budynki mieszkalne wraz ze znajdującymi się w nich dźwigami lub lokale mieszkalne, służące prowadzonej działalności gospodarczej lub wydzierżawiane lub wynajmowane na podstawie umowy, jeżeli podatnik nie podejmie decyzji o ich amortyzowaniu. zwana odpowiednio środkami trwałymi.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 45 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonywanych, według zasad określonych w art. 22a-22o, od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie tych środków lub wartości niematerialnych i prawnych, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconych podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Powyższy przepis będzie miał zastosowanie w stanie faktycznym opisanym we wniosku, gdyż budując budynek mieszkalny wielorodzinny z lokalami na wynajem (czyli ponosząc wydatki na wytworzenie środka trwałego) podatniczka odliczała je od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym na mocy obowiązującego wówczas przepisu art. 26 ust. 8 ww. ustawy. Zastosowanie cyt. powyżej art. 23 ust. 1 pkt 45 ww. ustawy nie oznacza odebrania prawa do ulgi, wręcz przeciwnie, zaliczając do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjnie podatnik powtórnie pomniejszyłby podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym.Zatem uznanie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów poprzez odpisy amortyzacyjne wydatków, które już raz zostały odliczone stałoby w sprzeczności z konstytucyjną zasadą równości wszystkich obywateli wobec prawa.

Jednakże ograniczenie to odnosi się jedynie do tej części wydatków, które zostały odliczone. O ile jednak z tytułu budowy przedmiotowej nieruchomości poniesiono inne wydatki, przekraczające sumę dokonanych z ww. tytułu odliczeń, z zastrzeżeniem, iż nieruchomość ta spełniać będzie warunki wynikające z art. 22a ust. 1 cyt. ustawy, w tej części podlegać będzie amortyzacji w ramach prowadzonej przez wnioskodawczynię działalności gospodarczej. (…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: