eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia"Samotny ojciec" a rozliczenie podatku

"Samotny ojciec" a rozliczenie podatku

2008-01-15 13:12

Jako osoba samotnie wychowująca dziecko może się rozliczać matka lub ojciec dziecka. Pamiętać jednak należy, iż z preferencji tej może skorzystać tylko jeden z rodziców. Jeżeli obydwoje rodzice chcieliby się rozliczyć w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej dziecko, konieczne byłoby dokonanie ustaleń, kto rzeczywiście dziecko wychowywał i oprócz kosztów jego utrzymania ponosił również wszelkie konsekwencje wychowawcze. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 10.01.2008 r. nr IPPB1/415-357/07-2/AŻ.

Przeczytaj także: Podatek liniowy: nawet zawieszona firma wyłącza preferencyjne opodatkowanie

Jakie wątpliwości wyjaśni organ podatkowy?

W zapytaniu podatnik wyjaśnił, że dnia 7 lutego 2007 urodziła mu się córka, którą uznał i podjął się obowiązków ojca, tj. zamieszkał z dzieckiem zapewniając mu opiekę i odpowiednie warunki finansowe. Podatnik uzyskuje jedynie dochody ze stosunku pracy. Z matką dziecka nie doszło do zawarcia związku małżeńskiego. Matka nie występuje ponadto o przyznanie jej statusu samotnej matki w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dlatego też wnioskodawca, jako samotny ojciec w myśl przepisów tejże ustawy chciałby korzystać z rozliczania podatku dochodowego łącznie z małoletnią córką. W związku z powyższym zadał pytanie, czy rozliczenie takie jest możliwe za rok 2007 oraz czy wspólne rozliczenie z dzieckiem może być stosowane do dochodów uzyskanych od początku roku czy tylko w odniesieniu do dochodów uzyskanych po urodzeniu dziecka? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 6 ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. z 2000 r. Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) od osób samotnie wychowujących w roku podatkowym:

1. dzieci małoletnie,
2. dzieci, bez względu na ich wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek pielęgnacyjny,
3. dzieci do ukończenia 25 lat uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub w przepisach - Prawo o szkolnictwie wyższym, jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów, z wyjątkiem dochodów wolnych

- podatek może być określony, z zastrzeżeniem ust. 8, na wniosek wyrażony w rocznym zeznaniu podatkowym, w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci, z uwzględnieniem art. 7; z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w tej ustawie.

Natomiast stosownie do art. 6 ust. 5 ww. ustawy za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się jednego z rodziców albo opiekuna prawnego, jeżeli osoba ta jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów. Za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się również osobę pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: