Gospodarstwo rolne: darowizna a podatek VAT
2008-01-11 12:37
Przeczytaj także: Darowizna gospodarstwa rolnego bez korekty VAT od środków trwałych
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?Podatnik wyjaśnił, że jest właścicielem gospodarstwa rolnego i od ponad trzech lat jest czynnym podatnikiem VAT. W skład gospodarstwa wchodzą 3 chlewnie, 2 obory, budynek gospodarczy, garaż, maszyny rolnicze, grunty rolne i budynek mieszkalny. Podatnik odliczył podatek VAT od zakupu mieszalni pasz, rozsiewacza nawozów i agregatu podorywkowego. Obecnie chciałby całość gospodarstwa przekazać w formie darowizny siostrze. W związku z powyższym wystąpił z zapytaniem, czy od tej darowizny będzie musiał zapłacić podatek VAT? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:
„(…) Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają:
1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
2. eksport towarów;
3. import towarów;
4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
W myśl art. 6 pkt 1, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans.
Pojęcie "transakcji zbycia" należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu "dostawy towarów" w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. "zbycie" obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu. Zbycie przedsiębiorstwa podlega zasadzie swobody umów, a więc może nastąpić na podstawie każdej czynności rozporządzającej.
Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie zawierają definicji „przedsiębiorstwa”, zatem dla potrzeb przepisów ustaw podatkowych należy stosować definicję zawartą w art. 551; ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych, przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej.
oprac. : Ministerstwo Finansów