Forma opodatkowania - uwaga na terminy
2008-01-03 12:36
Przeczytaj także: Zmiany w ryczałcie ewidencjonowanym na 2017 r.
Sztandarowym terminem jest tutaj 20 stycznia danego roku podatkowego. Dzień ten w roku 2008 przypada w niedzielę. Z tego powodu ulega on przesunięciu na pierwszy dzień roboczy następujący po dniu wolnym od pracy, czyli na poniedziałek – 21 stycznia 2008 r.W tym terminie podatnicy mogą zmienić podatek, z którego chcą się rozliczać (np. z ryczałtu na PIT lub odwrotnie). Termin ten ma zastosowanie także w sytuacji, gdy chcemy przejść z zasad ogólnych na stawkę liniową.
Podstawowym warunkiem, jaki należy spełnić w celu zmiany sposobu rozliczania się z podatku, jest złożenie w organie podatkowym stosownego oświadczenia, wniosku czy zawiadomienia. Nie trzeba tego robić osobiście. Podatnicy w tej kwestii mają wybór, czy udać się do urzędu skarbowego, czy informację taką przekazać mu za pomocą poczty. W tym ostatnim liczy się data stempla pocztowego (zatem informacja taka musi zostać wysłana do organu podatkowego w terminie, ale on może ją otrzymać, gdy ten już upłynie).
A z jakich form opodatkowania można skorzystać?
Przedsiębiorcy rozliczający się z podatku dochodowego od osób fizycznych mają do wyboru opodatkowanie wg zasad ogólnych i skali podatkowej czy też podatku liniowego. Mogą także skorzystać z ryczałtu ewidencjonowanego. Możliwy jest także wybór opłacania podatku w formie karty podatkowej (w tym przypadku należy złożyć w urzędzie skarbowym specjalny formularz PIT-16). Pamiętać jednak należy, iż przy wyborze danej formy opodatkowania konieczne jest spełnienie dodatkowych warunków wymienionych w ustawie (np. wysokość uzyskanych obrotów i inne).
Także w terminie do 21 stycznia 2008 r. podatnicy mogą wybrać opłacanie ryczałtu za okresy kwartalne, bądź z niego zrezygnować.
W terminie do 20 lutego 2008 r. tzw. mali podatnicy mają także możliwość zmiany częstotliwości wpłacania zaliczek na podatek dochodowy rozliczany na zasadach ogólnych lub wg 19-proc. podatku liniowego. Do wyboru są okresy miesięczne lub kwartalne.
Ponadto podatnicy rozliczający się z podatku dochodowego wg skali lub płacący podatek liniowy mogą także wybrać uproszczoną formę wpłacania zaliczek w wysokości 1/12 podatku z zeznania za rok ubiegły. W tym celu muszą złożyć stosowne oświadczenie w terminie do 20 lutego 2008 r. Jeżeli natomiast chcą powrócić do zwykłego wpłacania zaliczek (z zaliczek uproszczonych) – także w tym terminie należy złożyć stosowne oświadczenie.
Do 21 stycznia 2008 r. mogą ponadto zmienić sposób opodatkowania także osoby uzyskujące przychody z tytułu najmu lub dzierżawy. Mają oni do wyboru progresywną skalę podatkową i ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. W tym ostatnim stawki podatku wynoszą 8,5 proc. do wysokości przychodu 4 000 euro (15 072 zł), a powyżej 20 proc. Ryczałt taki może być płatny także kwartalnie. W tym celu także do 21 stycznia 2008 r. należy złożyć stosowne oświadczenie.
Złożone oświadczenia będą ważne także w latach następnych – nie ich go każdego roku odnawiać. Jeżeli jednak w przyszłym roku postanowimy zmienić formę rozliczania podatków – konieczne będzie ponowne złożenie stosownego oświadczenia.
Do pobrania
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl