eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweKasy fiskalne 2017: brak okresów przejściowych dla utraty zwolnień

Kasy fiskalne 2017: brak okresów przejściowych dla utraty zwolnień

2017-02-16 13:41

Kasy fiskalne 2017: brak okresów przejściowych dla utraty zwolnień

Kasa fiskalna w warsztacie samochodowym © Patrick Daxenbichler - Fotolia.com

Niemalże każdy przedsiębiorca wie, że gdy jego sprzedaż dla osób prywatnych przekroczy w jednym roku 20 000 zł, jest obowiązany zainstalować kasę fiskalną. W jakim terminie? - w po upływie dwóch miesięcy licząc od końca tego, w którym limit 20 000 zł został przekroczony. To samo tyczy się nowych firm, które w pierwszym roku mają limit liczony proporcjonalnie do okresu prowadzenia sprzedaży.

Przeczytaj także: Zwolnienie przedmiotowo-podmiotowe z kasy fiskalnej

Rozporządzenie w sprawie zwolnień z kas fiskalnych zawiera jednak pewien katalog czynności, który powoduje utratę zwolnienia pomimo nieosiągnięcia wskazanego pułapu sprzedaży. Katalog ten został wymieniony w §4 i dzieli się na dwie kategorie: pierwsza tyczy się dostawy określonych towarów, druga świadczenia określonych usług. I tak wśród towarów można tutaj wymienić m.in. sprzedaż paliw silnikowych, silników spalinowych, części samochodowych, sprzętu radiowego, telewizyjnego, telekomunikacyjnego, fotograficznego, wyrobów tytoniowych czy alkoholowych a także perfum oraz wód toaletowych itp.

Wśród usług znalazły się natomiast m.in. przewóz osób, naprawa pojazdów silnikowych oraz motorowerów, wymiana kół i opon, przeglądy techniczne pojazdów, opieka medyczna świadczona przez lekarzy i lekarzy dentystów, usługi prawnicze, doradztwa podatkowego, fryzjerskie, kosmetyczne czy kosmetologiczne.
Wymienione wyżej skutkowały utratą prawa do zwolnienia także w latach wcześniejszych. Dla części z nich jednakże ustawodawca przewidział pewien okres przejściowy, w którym kasa fiskalna winna być zainstalowana, dzięki czemu nie trzeba jej było posiadać już na moment pierwszej sprzedaży dla osoby prywatnej.

Otóż podatnicy wykonujący takie usługi jak:
  1. naprawa pojazdów silnikowych oraz motorowerów (w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania),
  2. wymiana opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów,
  3. badania i przeglądy techniczne pojazdów,
  4. opieka medyczna świadczona przez lekarzy i lekarzy dentystów,
  5. prawnicze,
  6. doradztwa podatkowego,
  7. związane z wyżywieniem (PKWiU 56), wyłącznie:
    – świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz
    – usługi przygotowywania żywności dla odbiorców zewnętrznych (katering),
  8. fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne
- kasę fiskalną musieli zainstalować dopiero po upływie dwóch miesięcy, następujących po tym, w którym taka usługa dla Kowalskiego została po raz pierwszy wykonana. W przypadku innych czynności wyżej opisanych kasa fiskalna musiała zaewidencjonować już pierwszą sprzedaż.

fot. Patrick Daxenbichler - Fotolia.com

Kasa fiskalna w warsztacie samochodowym

Mechanik samochodowy, fryzjerka czy kosmetyczka, musi posiadać kasę fiskalną już od pierwszej sprzedaży.


Tak było jednak do końca 2016 r. - kiedy to obowiązywało stare rozporządzenie w sprawie zwolnień z kas fiskalnych. Nowe rozporządzenie natomiast dodatkowego czasu na zainstalowanie kasy rejestrującej już nie przewiduje. Oznacza to, że prawnik, mechanik samochodowy, fryzjer czy doradca podatkowy, jeżeli w 2017 r. zamierza świadczyć swoje usługi na rzecz osób prywatnych, musi posiadać kasę fiskalną już na moment pierwszej sprzedaży na rzecz takich klientów.
W myśl § 5 ust. 7 obecnie obowiązującego rozporządzenia w sprawie zwolnień ze stosowania kas rejestrujących -podatnicy wykonujący czynności wymienione w § 4 rozporządzenia tracą prawo do korzystania ze zwolnienia podmiotowego z ewidencjonowania z chwilą wykonania takiej czynności.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • gastrooo / 2017-04-25 17:32:59

    ciekawe rozwiazanie - polaczenia kasy fiskalnej z mobilnym POS-em od storyous.com http://storyous.com/pl/magazyn/brakujace-ogniwo-nowoczesny-wymiar-kas-fiskalnych-wspolpraca-storyous-i-novitus/ odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: