Wydatki na imprezy firmowe a koszty podatkowe
2008-01-02 13:04
Przeczytaj także: Wigilia dla kontrahentów w koszty uzyskania przychodu?
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?W zapytaniu wyjaśniono, że spółka organizuje dla swoich pracowników wyjazdy integracyjne, szkoleniowo-integracyjne i spotkania wigilijne. Wynikają one z polityki personalnej realizowanej przez spółkę, zgodnie z którą spółka podejmuje wszelkie starania w celu stworzenia właściwej atmosfery pracy, integracji pracowników i wzmocnienia ich więzi z firmą. Organizowane imprezy połączone są ze wspólną zabawą, konkursami i konsumpcją tylko dla pracowników (nie biorą w nich udziału członkowie rodzin pracowników ani też osoby towarzyszące). Wyjazdy szkoleniowo-integracyjne organizowane są natomiast dwa razy do roku poza siedzibą firmy i także tylko dla pracowników. Takie wyjazdy łączą ze sobą szkolenia w zakresie wykonywanych obowiązków służbowych pracowników oraz gry i zabawy (wszystko organizowane przez firmy zewnętrzne). Pracownicy mają możliwość także skorzystania z atrakcji ośrodka hotelowego (siłownia, basen, bilard i inne). Spotkania wigilijne organizowane są każdego roku. Tutaj pracownicy uczestniczą na zasadach dobrowolności i mogą zaprosić osobę towarzyszącą lub członka rodziny. Koszty związane z organizacją wyżej opisanych ponosi spółka ze swoich środków obrotowych. W związku z powyższym zadano pytanie, czy mogą one zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób prawnych? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:
„(…) Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.
Przepis ten oznacza, że podatnik ma możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wszelkich kosztów, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio związanych z uzyskiwanymi przychodami, pod tym jednak warunkiem, że wykaże ich związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu lub wiąże się z zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów. Kosztami podatkowymi są też wydatki ponoszone na rzecz pracowników podatnika, w przypadku gdy wydatki te spełniają wskazane wyżej, określone w art. 15 ust. 1 ww. ustawy, kryteria. Zorganizowanie dla pracowników imprez integracyjnych, wyjazdów szkoleniowo-integracyjnych oraz spotkań Wigilijnych sprzyja wytworzeniu dobrej atmosfery w pracy oraz wpływa na zacieśnienie więzi pracowników z firmą. Dodatkowo szkolenia odbywające się w trakcie wyjazdów szkoleniowo-integracyjnych mają na celu podniesienie kwalifikacji zawodowych pracowników. Uczestnicząc w tego rodzaju spotkaniach pracownicy konsolidują się z firmą, a mając świadomość, że pracodawca o nich dba sumienniej wywiązują się ze swojej pracy. Efektywność pracy wykonywanej przez silnie zmotywowany i zharmonizowany zespół przekłada się w konsekwencji na przychody uzyskiwane przez firmę.
W świetle powyższego, poniesione przez Spółkę wydatki na organizację imprez integracyjnych, wyjazdów szkoleniowo-integracyjnych oraz spotkań Wigilijnych dla pracowników, finansowane ze środków obrotowych Spółki, mogą stanowić w całości koszty uzyskania przychodów, pod warunkiem ich właściwego udokumentowania oraz stosownie do art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, racjonalności dla osiągnięcia przychodu. Należy jednak zaznaczyć, że do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć wyłącznie wydatki związane z organizacją imprez integracyjnych przeznaczonych tylko dla pracowników. Zatem wydatki na zorganizowanie spotkań Wigilijnych, w których oprócz pracowników uczestniczą osoby im towarzyszące lub członkowie ich rodzin, można uznać za koszt uzyskania przychodu jedynie w części przeznaczonej dla pracowników, jeżeli istnieje możliwość ich wydzielenia.(…)”
Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów
oprac. : Ministerstwo Finansów