Ulga meldunkowa: różne stanowiska fiskusa i WSA
2007-12-17 12:54
Przeczytaj także: Sprzęt AGD mieści się w uldze mieszkaniowej w PIT
Przypomnijmy, że jako pierwsza korzystne dla podatników stanowisko zajęła Izba Skarbowa w Szczecinie. W swojej decyzji z dnia 15 października 2007 r. nr DPB-2.35-416003-19/07 uznała, że ustawodawca tzw. ulgę meldunkową wiąże jedynie z datą zbycia nieruchomości, a nie datą jej nabycia czy datą wejścia w życie przepisu regulującego tę ulgę.Warto w tym miejscu przywołać przepis regulujący owe zwolnienie podatkowe. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwalnia się z podatku dochodowego przychody uzyskane z odpłatnego zbycia:
- budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku,
- lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu,
- spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie,
-
prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie
- jeżeli podatnik był zameldowany w budynku lub lokalu wymienionym wyżej na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia, z zastrzeżeniem ust. 21 i 22
Zwolnienie to ma zastosowanie do przychodów podatnika, który w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia nieruchomości lub prawa majątkowego, złoży oświadczenie w swoim urzędzie skarbowym, że spełnia warunki do zwolnienia. Ulga ta ma zastosowanie w przypadku sprzedaży nieruchomości i praw, które zostały nabyte po dniu 31 grudnia 2006 r.
Izba Skarbowa w Szczecinie wskazała, że w powyższej uldze istotny jest jedynie fakt zameldowania na pobyt stały w danej nieruchomości a nie okres, przez jaki podatnik był właścicielem nieruchomości.
Podobne stanowisko zajął WSA w Warszawie w wyroku z dnia 14 listopada 2007 r. (sygn. akt III SA/Wa 1387/07). Tutaj także sąd uznał, że przy tej uldze okres zameldowania liczy się od faktycznej daty zameldowania, a nie formalnego nabycia lokalu.
Niestety w kolejnych interpretacjach organy podatkowe ponownie zajmują stanowisko, iż w przypadku tej ulgi ważna jest data nabycia nieruchomości. Przykładem może być interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 30.11.2007 r. (a więc już po ogłoszeniu wyroku przez WSA w Warszawie) nr ILPB2/415-142/07-2/ES, w której organ podatkowy wskazał, że okres zameldowania może być liczony najwcześniej od dnia nabycia budynku lub lokalu mieszkalnego. Bez znaczenia natomiast pozostaje okres zameldowania podatnika na pobyt stały przed dniem nabycia tego budynku lub lokalu mieszkalnego. Interpretacja ta nie jest odosobniona.
Rozbieżności w zakresie ulgi meldunkowej powinien jak najszybciej usunąć Minister Finansów poprzez wydanie w powyższej sprawie interpretacji ogólnej. Oczywiście przy jej tworzeniu należałoby uwzględnić wskazany wyżej wyrok sądu administracyjnego.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl