eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweUlgi podatkowe nie mogą naruszać przepisów unii

Ulgi podatkowe nie mogą naruszać przepisów unii

2007-11-06 13:19

Przepisy unijne narusza to państwo członkowskie, które uzależnia przyznanie ulgi podatkowej od miejsca zatrudnienia pracowników przez określony czas. Takie stanowisko zajął Europejski Trybunał Sprawiedliwości w wyroku z dnia 25 października 2007 r. (sprawa C-464/05).

Przeczytaj także: Implementacja prawa wspólnotowego zbyt wolna

Sprawa, w której orzekał ETS dotyczyła belgijskich przepisów podatku od dziedziczenia przedsiębiorstwa rodzinnego. Przepisy te przewidują zwolnienia od podatku dla pewnych grup podatników. Jednym z nich jest zwolnienie od podatku dziedziczenia udziałów w spółce rodzinnej, jeżeli m.in. w okresie trzech lat poprzedzających śmierć, spółka ta zatrudniała co najmniej 5 pracowników w pełnym wymiarze czasu pracy w regionie Flandrii. Jest ono zatem uzależnione od miejsca zatrudniania pracowników.

Powyższy przepis stał się sporem pomiędzy belgijskimi organami podatkowymi a Maria Geurts i Dennis Vogten - spadkobiercami prawnymi J. Vogtena (żona wraz z synem). Majątek wspólny małżonków J. Vogten i jego żony obejmował między innymi 100 proc. udziałów w Jos Vogten Beheer BV i Vogten Staal BV, spółkach prawa niderlandzkiego z siedzibą w Maastricht (Niderlandy), które są spółkami rodzinnymi. Spółki te zatrudniały także w okresie trzech lat poprzedzających śmierć J. Vogtena więcej niż pięciu pracowników.

W związku z powyższym spadkobiercy uznali, iż przysługuje im prawo do zwolnienia w podatku od dziedziczenia. Innego zdania były jednak organy podatkowe, które stwierdziły, iż nie zostały spełnione warunki wynikające z ustawy, a mianowicie, że pracownicy tych spółek nie byli zatrudnieniu w regionie Flandrii.

ETS podkreślił, że zgodnie z jego orzecznictwem, uregulowania państw członkowskich, które ustanawiają różnicę w traktowaniu pomiędzy podatnikami w zależności od miejsca siedziby spółki, której wspólnikami są podatnicy, co do zasady są sprzeczne z art. 43 WE. Sytuacja podobna ma miejsce w przypadku uregulowania państwa członkowskiego ustanawiającego różnicę w traktowaniu pomiędzy podatnikami w zależności od miejsca, w którym spółka, której właścicielami są podatnicy, zatrudniała przez określony czas określoną liczbę pracowników.

Sąd wskazał, że w dziedzinie swobody przedsiębiorczości zasady równego traktowania zakazują nie tylko jawnej dyskryminacji opartej na przynależności państwowej, lecz również inne, ukryte formy dyskryminacji, które posługując się innymi kryteriami rozróżnienia, prowadzą do tego samego skutku (przywołano w tym miejscu wyrok z dnia 19 września 2000 r. w sprawie C-156/98 Niemcy przeciwko Komisji, Rec. str. I 6857, pkt 83).

W przedmiotowej sprawie ETS wyjaśnił, iż sporne uregulowanie ustanawia jako przesłankę przyznawania przewidzianej przez nie korzyści, zatrudnianie przez określony okres określonej liczby pracowników na terytorium danego państwa członkowskiego. Przesłanka ta może być o wiele łatwiej spełniona przez spółkę posiadającą już siedzibę w tym państwie członkowskim. Zatem uregulowanie to wprowadza dyskryminację pośrednią pomiędzy podatnikami w zależności od miejsca zatrudnienia określonej liczy pracowników przez określony czas. Może ona zatem utrudniać wykonywanie swobody przedsiębiorczości przez tych podatników.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: