Emerytura z Francji a Podatek dochodowy w Polsce
2007-10-23 13:34
Przeczytaj także: Renta socjalna z Niemiec a podatki w Polsce
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?W zapytaniu podatniczka (obywatelka polska) wyjaśniła, że od połowy 2006 r. mieszka na stałe w Polsce. Otrzymuje emeryturę polską oraz z Francji za 64 kwartały ubezpieczenia w ogólnym systemie francuskim CNA. Wypłata tej ostatniej następuje za pośrednictwem banku, który pomniejsza ją o zaliczkę na podatek dochodowy. W związku z powyższym podatniczka wystąpiła z zapytaniem, czy emerytura z Francji powinna być opodatkowana w Polsce z zastosowaniem metody wyłączenia z progresją? W przedmiotowej sprawie Minister Finansów zajął następujące stanowisko:
„(…) Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000, Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).
Powołany przepisy stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska (art. 4a ustawy).
Zgodnie z art. 18 umowy, z zastrzeżeniem postanowień artykułu 19 ustęp 2 renty, emerytury i podobne wynagrodzenia z tytułu poprzedniego zatrudnienia, wypłacane osobie zamieszkałej w jednym Umawiającym się Państwie, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie.
Z kolei, zgodnie z art. 19 ust. 2 i 3 umowy, renty i emerytury przekazywane przez Umawiające się Państwo albo przez jedną z jego jednostek samorządu lokalnego, albo przez jedną z ich osób prawnych prawa publicznego, bądź wprost, bądź w ciężar tworzonego przez nie funduszu osobie fizycznej z tytułu usług o charakterze publicznym świadczonych temu Państwu, albo tej jednostce samorządu, albo tej osobie prawnej podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie. Jednakże te renty i emerytury podlegają opodatkowaniu tylko w drugim Umawiającym się Państwie, jeżeli ich odbiorca ma w tym Państwie miejsce zamieszkania i posiada jego obywatelstwo. Publiczny charakter usług świadczonych Umawiającemu się Państwu, jego jednostkom samorządu lokalnego albo jednej z ich osób prawnych prawa publicznego jest określony zgodnie z prawem wewnętrznym tego Państwa.
Mając na uwadze powyższe przepisy, należy stwierdzić, że francuska emerytura otrzymywana przez osobę fizyczną, która ma miejsce zamieszkania w Polsce i ma obywatelstwo polskie, podlega opodatkowaniu tylko w Polsce.
Zatem otrzymywana przez Panią XY z Francji emerytura podlega opodatkowaniu wyłącznie w Polsce.
Zauważyć należy, że w sprawie nie ma miejsca podwójne opodatkowanie tego samego dochodu, z tytułu świadczeń, o których mowa w art. 18 i 19 ust. 2 umowy, stąd też nie ma zastosowania metoda wyłączenia z progresją określona w art. 23 ust. 1 lit. a) umowy i odpowiednio w art. 27 ust. 8 ustawy.
Metoda ta ma zastosowanie wyłącznie w celu uniknięcia podwójnego opodatkowania, tj. w przypadku, gdy zgodnie z postanowieniami umowy, ten sam dochód może być opodatkowany w obu umawiających się państwach, tj. we Francji oraz w Polsce.(…)”
Pełną treść postanowienia/decyzji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów
oprac. : Ministerstwo Finansów