Handel w internecie: kiedy powstaje przychód?
2007-10-08 12:47
Przeczytaj także: Aukcje internetowe: koszty wysyłki w PKPiR
Jakie wątpliwości wyjaśnił urząd skarbowy?W skierowanym do organu podatkowego zapytaniu podatniczka wyjaśniła, że sprzedaje towary na aukcjach internetowych. Zapłata za nabyty towar może nastąpić w trzech opcjach: "płatne z góry" - na konto bankowe, płatne "za pobraniem" - listonosz lub kurier przynosi pieniądze bezpośrednio do domu, po otrzymaniu awizo - pieniądze odbierane są w urzędzie pocztowym. Towar wysyłany jest po otrzymaniu zapłaty. W tym czasie wystawiana jest również faktura. W związku z powyższym podatniczka wystąpiła z zapytaniem, w jakim momencie powstaje przychód w podatku dochodowym w przypadku, gdy zapłata za towar następuje „z góry” w pełnej wysokości na jej rachunek bankowy przed wysyłką towaru i wystawieniem faktury? W przedmiotowej sprawie urząd skarbowy zajął następujące stanowisko:
„(…) Za przychody z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont - art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Od 01.01.2007 r. za datę powstania przychodu uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:
- wystawienia faktury albo
- uregulowania należności.
Z opisanego przez Panią stanu faktycznego wynika, że dzień wystawienia faktury jest równy dniu otrzymania zapłaty za towar, który wysyłany jest odbiorcy po uregulowaniu należności.
Przepis art. 14 ust. 3 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do przychodów z działalności gospodarczej nie zalicza się między innymi pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych. Otrzymane przez Panią pieniądze stanowią zapłatę za konkretny sprzedany towar, uregulowanie należności a więc nie mamy tu do czynienia z przedpłatami, zaliczkami czy inną formą należności pobranych bądź zarachowanych na poczet dostaw towarów.
Wobec powyższego w opisanej sytuacji przychód powstaje w dniu wystawienia faktury, który jest równy dniu otrzymania zapłaty za towar. (…)”
Pełną treść postanowienia/decyzji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów
oprac. : Ministerstwo Finansów