eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweUżytkowanie wieczyste: 50-proc. podatek od zbycia?

Użytkowanie wieczyste: 50-proc. podatek od zbycia?

2007-10-07 13:15

W dniu 3 października 2007 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego oraz o zmianie niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi, która nakłada 50-proc. podatek od zbycia prawa użytkowania wieczystego.

Przeczytaj także: Sprzedaż nieruchomości: kiedy przychód z działalności gospodarczej?

To już kolejna próba wprowadzenia podatku od obrotu nieruchomościami poza ustawami podatkowymi, w przepisach dotyczących nieruchomości. W maju redakcja PIT.pl odkryła regulacje zmierzające do ustanowienia podatku 25 proc. (renta planistyczna). Teraz sprzedawcom może dojść nowy podatek, tym razem aż 50 proc.

Projekt dotyczy uporządkowania i usprawnienia systemu obrotu ziemią rolniczą oraz zwiększenia kontroli nad obrotem gruntami rolnymi. Dla podatników najważniejszym faktem jest wprowadzenie zmiany w wysokości opłaty uiszczanej Agencji przez osobę, która zbywa prawa użytkowania wieczystego. Będzie to 50 proc. ceny uzyskanej ze sprzedaży. Powinno to zdaniem ministerstwa ograniczyć proceder wyprzedaży nieruchomości będących w użytkowaniu wieczystym jednostek, które finansują swoją działalność ze sprzedaży mienia.
Zmianie ma ulec art.17b ust.5 ustawy z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa (Dz. U. z 2004r., Nr 208, poz. 2128 z późn. zm.).
Obecne brzmienie:

„Zbywca prawa użytkowania wieczystego ustanowionego na jego rzecz w drodze ustawy jest obowiązany w terminie 14 dni od dnia jego zbycia uiścić Agencji opłatę w wysokości 25 proc. wartości nieruchomości, ustalonej w sposób określony w art. 30 ust. 1.”

Nowe brzmienie zgodnie z projektem:

„W razie sprzedaży prawa użytkowania wieczystego ustanowionego w drodze ustawy, zbywca tego prawa jest obowiązany w terminie 14 dni od dnia jego zbycia uiścić Agencji opłatę w wysokości 50 proc. ceny uzyskanej w wyniku sprzedaży tego prawa.”

To niedorzeczne rozwiązanie. Nie dość, że przy 2 transakcjach podatek może osiągnąć pułap 100 proc. wartości nieruchomości, to na dodatek jeżeli nieruchomość zmieni swój charakter na budowlany, dojdzie podatek VAT, ewentualnie może dojść podatek dochodowy, a opłata za każdym razem wyniesie 50 proc. ceny sprzedaży brutto z VAT. A ewentualny PIT, CIT, VAT czy PCC płatne będą niezależnie od opłaty 50 proc.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: