eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweInterpretacje podatkowe: opłata a koszty podatkowe

Interpretacje podatkowe: opłata a koszty podatkowe

2007-09-24 13:36

Z dniem 01 lipca 2007 roku zmieniły się zasady wydawania wiążących interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego przez organy podatkowe. Zmieniła się także wysokość opłaty za wydanie takiej interpretacji. Czy można ją uznać za koszty uzyskania przychodów w myśl ustaw o podatku dochodowym?

Przeczytaj także: Interpretacje wyda izba skarbowa

Do końca czerwca 2007 roku wydawaniem wiążących interpretacji podatkowych zajmowały się m.in. właściwe dla podatnika urzędy skarbowe. Co do zasady miały trzy miesiące na wydanie takiej interpretacji, a od dnia 01 stycznia 2007 r. zostały one zwolnione z opłaty skarbowej. Minister Finansów wydawał takie interpretacje jedynie w zakresie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz innych ratyfikowanych umów międzynarodowych dotyczących problematyki podatkowej.

Od 01 lipca 2007 r. obowiązują znowelizowane przepisy Ordynacji podatkowej w zakresie wydawania interpretacji. W celu ujednolicenia stanowiska organów podatkowych zajął się tym minister właściwy do spraw finansów publicznych. Znowelizowane przepisy umożliwiają jednak wydanie upoważnienia dla podległych organów podatkowych, które w jego imieniu i w ustalonym zakresie mogą wydawać takie interpretacje, z czego minister skorzystał. Do wydawania interpretacji zostały upoważnione cztery izby skarbowe: bydgoska, katowicka, poznańska i warszawska.

Zmieniła się także wysokość opłaty, którą należy wnieść aby uzyskać interpretację. Otóż wynosi ona 75 zł i należy ją wnieść w ciągu 7 dni od dnia złożenia wniosku, a jeżeli w danym wniosku znajduje się kilka odrębnych stanów faktycznych lub zdarzeń przyszłych – opłatę tę pobiera się od każdego odrębnego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego.

Stosowne jest zatem zadanie pytania, czy powyższa opłata za wydanie interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów w podatkach dochodowych?

Aby dany wydatek mógł zostać uznany za koszt podatkowy musi spełniać warunki zawarte w definicji takich kosztów oraz nie może znajdować się w katalogu wyłączeń w tym zakresie.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem tych, które zostały wymienione w katalog wyłączeń.

Te wydatki, których nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodów, zostały wymienione odpowiednio w art. 23 ustawy o PIT i art. 16 ust. 1 ustawy o CIT. Nie znalazła się wśród nich poniesiona opłata za wydanie interpretacji podatkowej.

Dodać w tym miejscu także należy, iż wystąpienie o wydanie interpretacji podatkowej ma na celu prawidłowe rozliczanie się przez podatników z podatków, czyli uniknięcie negatywnych skutków błędnego zastosowania się do przepisów prawa podatkowego takich jak odsetki, sankcja w podatku VAT czy kara z kodeksu karnego. Tym samym uznać należy, że opłata za taką interpretację ponoszona jest w celu zachowania bądź zabezpieczenia źródła przychodów. Zatem skoro wydatek ten mieści się w definicji kosztów uzyskania przychodów oraz nie został wymieniony w wyłączeniach, można go zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w myśl przepisów ustaw o podatku dochodowym.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: