Formularze zeznań podatkowych PIT za rok 2020
2021-01-12 13:31
To rodzaj dochodów/przychodów determinuje właściwe zeznanie podatkowe © Pio Si - Fotolia.com
Przeczytaj także: Dochody małoletnich dzieci w PIT (rodziców) za 2020 r.
Ryczałt ewidencjonowany do końca lutego
Podatnicy, którzy wybrali ryczałt ewidencjonowany, muszą rozliczyć się z fiskusem jako pierwsi. Ustawowy termin przypada tutaj na okres od 15 lutego do ostatniego dnia tego miesiąca roku następującego po rozliczanym. Gdy ten przypada w dzień ustawowo wolny od pracy – przesuwa się na najbliższy dzień roboczy. Tak jest w tym roku. Ryczałtowcy zatem rozliczenia podatkowe za rok 2020 składają fiskusowi do 1 marca 2021 r.
Ryczałtowcy rozliczenia dokonują na formularzu PIT-28. Poczynając od rozliczeń za 2019 r. został zlikwidowany załącznik PIT-28/A – nie ma go także wśród PIT za rok 2020. Pozostał zaś załącznik PIT-28/B przewidziany dla przedsiębiorców prowadzących biznes w formie spółek osobowych, dla których ryczałt ewidencjonowany jest dopuszczalny.
fot. Pio Si - Fotolia.com
To rodzaj dochodów/przychodów determinuje właściwe zeznanie podatkowe
Ryczałtowcy mogą rozliczać też szereg ulg podatkowych. Dlatego do formularza podstawowego mogą zostać dołączone PIT/D oraz PIT/O. Pierwszy z wymienionych został przewidziany dla ulg związanych z zaspokajaniem potrzeb mieszkaniowych podatnika. Chodzi tutaj o ulgi budowlane czy odsetkową, które obecnie już nie obowiązują, niemniej część podatników nadal je rozlicza na zasadach tzw. praw nabytych.
Załącznik PIT/O został przewidziany dla pozostałych ulg (w tym także rozliczanych na zasadach praw nabytych), czyli np. ulgi rehabilitacyjnej, na Internet, darowizn, w tym związane z COVID-19 czy sprzętu dla szkół itp. Tutaj też należy wykazać ulgę termomodernizacyjną. Celowo nie wymieniono wyżej ulgi prorodzinnej – ta bowiem może być rozliczona bowiem jedynie przy dochodach opodatkowanych skalą podatkową.
Krajowe: umowa o pracę, zlecenie, o dzieło, renty oraz emerytury w PIT-37
Najczęściej wybieranym przez drukiem podatników jest formularz oznaczony symbolem PIT-37, przy czym nie wynika to z jego koloru czy prostoty, a dochodów, dla rozliczenia których został przewidziany. To on służy bowiem do rozliczenia najczęściej występujących źródeł przychodów, takich jak praca na etacie, umowie cywilnoprawnej czy emerytury, renty itp.
PIT-37 został przewidziany dla podatników, którzy uzyskują przychody opodatkowane skalą podatkową za pośrednictwem płatnika ze źródeł położonych na terytorium RP. Płatnikiem jest podmiot, który wyręcza podatnika z obowiązku obliczenia i wpłacenia zaliczki na podatek do urzędu skarbowego. Na formularzu tym najczęściej rozlicza się przychody z tytułu:
- wynagrodzeń i innych przychodów ze stosunku służbowego, stosunku pracy (w tym spółdzielczego stosunku pracy) oraz pracy nakładczej,
- emerytur lub rent krajowych (w tym rent strukturalnych, rent socjalnych),
- świadczeń przedemerytalnych, zasiłków przedemerytalnych,
- należności z tytułu członkostwa w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych lub innych spółdzielniach zajmujących się produkcją rolną,
- zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego,
- stypendiów (opodatkowanych, które nie korzystają ze zwolnienia od podatku),
- przychodów z działalności wykonywanej osobiście (m.in. z umów zlecenia i o dzieło zawieranych z przedsiębiorcami, kontraktów menedżerskich, zasiadania w radach nadzorczych, pełnienia obowiązków społecznych, działalności sportowej),
- przychodów z praw autorskich i innych praw majątkowych,
- świadczeń wypłaconych z Funduszu Pracy lub z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
- należności za pracę przysługujących tymczasowo aresztowanym oraz skazanym,
- należności z umowy aktywizacyjnej.
Do zeznania podstawowego PIT-37 często dołączane są także załączniki w postaci PIT/D oraz PIT/O. Na tym ostatnim wykazuje się m.in. bardzo popularną ulgę prorodzinną, czy najnowszą ulgę termomodernizacyjną.
Podatek z firmy liczony od dochodu: PIT-36 albo PIT-36L
Oprócz form zryczałtowanych przychody z działalności gospodarczej mogą być opodatkowane na podstawie „rzeczywistego” dochodu. Do wyboru jest tutaj 19% podatek liniowy bądź skala podatkowa. Zasady te stosuje się też do opodatkowania przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej.
Podatek liniowy to z kolei stała stawka podatku w wysokości 19% bez względu na wartość uzyskanego dochodu. Ta forma opodatkowania pozbawia większości przywilejów dostępnych przy opodatkowaniu skalą. Dochodów w ten sposób opodatkowanych nie łączy się też z innymi dochodami.
Przedsiębiorca, który wybrał skalę podatkową, rozliczenia podatku dokona na formularzu PIT-36, zaś dla liniowców przewidziano formularz PIT-36L. Do obydwu zeznań podstawowych obowiązkowo trzeba dołączyć PIT/B (przy uzyskiwaniu dochodów z działalności gospodarczej). Do formularza PIT-36 dołączyć można także szereg innych załączników, jak PIT/D, PIT/O, w których wykazywane są ulgi i odliczenia, jak też PIT/M czy PIT/ZG (przewidziany w przypadku dochodów zagranicznych, dołączany także do PIT-36L), w których wykazywane są dodatkowe przychody do opodatkowania.
PIT-36 oraz PIT-36L z załącznikami za rok 2020 składa się od początku roku do końca kwietnia 2021 r.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)