eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaObowiązki pracodawcy a wypłacone napiwki

Obowiązki pracodawcy a wypłacone napiwki

2007-09-14 12:54

Jeżeli napiwkami dysponuje pracodawca, które następnie wypłaca pracownikom – stanowią one przychód ze stosunku pracy, a co za tym idzie – zakład pracy powinien pobierać i odprowadzać należne zaliczki na podatek dochodowy. Stanowisko takie zajął Urząd Skarbowy Łódź-Polesie w postanowieniu z dnia 25.07.2007 r. nr US IB/415-27/07/WŁ.

Przeczytaj także: Od napiwków też trzeba pobrać zaliczkę na podatek dochodowy

Jakie wątpliwości wyjaśnił urząd skarbowy?

W skierowanym do organu podatkowego zapytaniu podatnik wyjaśnił, że pracodawca – spółka na skutek przeprowadzonej w 1999 r. kontroli przez UKS oraz wydanej decyzji, został zobowiązany jako dysponent otrzymywanych przez pracowników napiwków do wykonywania obowiązków płatnika w tym zakresie. Wywiązywał się z nich do końca 2003 r. Od 2004 r. natomiast zaprzestał poboru zaliczek na podatek dochodowy i wypłaca napiwki w kwotach brutto, obligując jednocześnie pracowników do indywidualnego rozliczania się z właściwymi urzędami skarbowymi. Nie zmieniła się natomiast zasada rozdysponowywania i wypłacania napiwków przez pracodawcę. W związku z powyższym podatnik wystąpił z zapytaniem, czy pracodawca w dalszym ciągu nie powinien wywiązywać się z obowiązku płatnika w zakresie napiwków? W przedmiotowej sprawie urząd skarbowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Stosownie do przepisów art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) napiwki otrzymywane przez pracowników stanowią przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 03.06.2003r. w sprawie sposobu ewidencjonowania napiwków w kasynach gry (Dz. U. Nr 102, poz. 949) kasyna zobowiązane są prowadzić rejestr napiwków zawierający m. in. wartość napiwków zgromadzonych danego dnia oraz imiona i nazwiska pracowników kasyna, którym są wypłacane te napiwki, wraz z wartością napiwków wypłaconych poszczególnym pracownikom kasyna.

W przypadku, gdy napiwkami dysponuje pracodawca, tj. napiwki przekazywane są do jednej puli a następnie dzielone i wypłacane pracownikom przez pracodawcę - stanowią one przychód ze stosunku pracy określony w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w myśl którego przychodami są wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartości świadczeń w naturze bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń.

W sytuacji tej zakład pracy, jako płatnik zobowiązany jest do pobierania i odprowadzania należnych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od tych środków, zgodnie z art. 31 i art. 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.(…)”


Pełną treść postanowienia/decyzji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

oprac. : Ministerstwo Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: