Komputer pracownika a koszty podatkowe
2007-08-21 13:05
Przeczytaj także: Diety za podróż służbową w kosztach uzyskania przychodu
W zależności od charakteru wykonywanej pracy możesz umówić się ze swoim pracownikiem, że będzie on wykonywał swoją pracę we własnym domu. Możesz podjąć taką decyzję, zatrudniając osoby, których obecność w biurze nie jest na co dzień konieczna, np. przedstawiciele handlowi, informatycy, telemarketerzy, księgowi. Powinieneś jednak zapewnić pracownikowi odpowiednie możliwości do świadczenia pracy w tych szczególnych warunkach.Możesz na własny rachunek wyposażyć go w niezbędne urządzenia, ale istnieje również inne wyjście. Pracownik może wykorzystywać do pracy swój własny sprzęt, w tym podłączyć się do Internetu, natomiast Ty będziesz zwracał mu ponoszone koszty. Jeśli chodzi o komputer, urządzenie to należy traktować jako narzędzie pracy, w związku z czym zwrot kosztów używania komputera będzie wolny od podatku dochodowego. Od podatku dochodowego zostały bowiem zwolnione ekwiwalenty pieniężne za używane przez pracowników przy wykonywaniu pracy i stanowiące ich własność:
- narzędzia,
- materiały lub
- sprzęt.
Trudno bowiem zakładać, że pracownik będzie ponosił dla celów służbowych koszty używania stanowiących jego własność urządzeń. Nie będziesz zatem musiał doliczać tych zwrotów do wynagrodzenia pracownika i potrącać podatku. Inaczej jednak przedstawia się sytuacja w razie korzystania przez pracownika z sieci Internet. Powinieneś wiedzieć, że zdaniem organów podatkowych zwrot pracownikom kosztów połączeń internetowych wykorzystywanych przez nich w domu w związku z ich obowiązkami służbowymi nie stanowi ekwiwalentu za korzystanie z narzędzi. Kwoty te, jako stanowiące pokrycie kosztów korzystania z usługi, nie będą korzystały ze wspomnianego zwolnienia. Usługi dostępu do Internetu nie uznaje się bowiem za narzędzie pracy.
Tekst pochodzi z „Aktualności księgowych” - całkowicie bezpłatnych, najnowszych informacji, orzecznictwa oraz porad ekspertów dla księgowych.
oprac. : Aktualności księgowe