eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaOdliczenie VAT a sprzedaż użytkowanego samochodu

Odliczenie VAT a sprzedaż użytkowanego samochodu

2007-07-31 12:56

Odliczenia podatku VAT od samochodu osobowego, kupionego w celu wykorzystywania go do prowadzenia działalności gospodarczej, który następnie jest przedmiotem dostawy wewnątrzwspólnotowej, można dokonać jedynie do wysokości limitu określonego w art. 86 ust. 3 ustawy o VAT a więc do wysokości 60-proc. tego podatku nie więcej jednak niż 6 tys. zł. Stanowisko takie zajął Opolski Urząd Skarbowy w postanowieniu z dnia 30.04.2007 r. nr PP/443-11-1-GK/07.

Przeczytaj także: Odliczenie VAT a zmiana przeznaczenia samochodu

Jakie wątpliwości wyjaśnił urząd skarbowy?

W skierowanym do organu podatkowego zapytaniu spółka wyjaśniła, iż zakupiła samochód osobowy do używania go w celu wykonywania czynności opodatkowanych z zamiarem jego późniejszej odsprzedaży w okresie krótszym niż rok. Samochód ten nie został wprowadzony do ewidencji środków trwałych. Będzie on przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. W związku z tym spółka wystąpiła z zapytaniem, czy przysługuje jej prawo do odliczenia całej kwoty podatku VAT wynikającej z faktury zakupu tego samochodu – zgodnie z art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. a) ustawy? W przedmiotowej sprawie urząd skarbowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 86 ust. 3 ustawy w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60 % kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6.000 zł. Jednocześnie zgodnie z art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. a) ustawy przepis ust. 3 nie dotyczy przypadków, gdy przedmiotem działalności podatnika jest odprzedaż tych samochodów (pojazdów).

Ponadto zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, iż przedmiotowy samochód ma być użytkowany przez Spółkę, nie będzie natomiast towarem handlowym. Wprawdzie Spółka ma zamiar dokonać sprzedaży tego pojazdu, lecz dokonała jego zakupu w celu używania. Powyższe powoduje, iż powołany art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. a) ustawy nie znajdzie zastosowania, gdyż pojazd został nabyty przez Spółkę w celu jego wykorzystania w prowadzonej działalności gospodarczej. (…)”


Pełną treść postanowienia/decyzji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: