Przekazanie firmy a podatek VAT
2007-07-26 13:03
Przeczytaj także: Aport nieruchomości przez osobę prywatną a VAT
Jakie wątpliwości wyjaśnił urząd skarbowy?W skierowanym do organu podatkowego zapytaniu podatniczka wyjaśniła, że prowadzi przedsiębiorstwo, które jako całość zamierza przekazać do spółki cywilnej, którą planują zawiązać ze swoim mężem. Spółka ta przejmie wszystkie prawa i obowiązki obecnej firmy i będzie prowadziła działalność gospodarczą w tym samym zakresie co obecne przedsiębiorstwo na nazwisko podatniczki. Przekazanie nastąpi przed likwidacją działalności podatniczki i po zarejestrowaniu spółki jako podatnika podatku VAT. W związku z tym podatniczka wystąpiła z zapytaniem, czy przekazanie przedsiębiorstwa w wyżej opisany sposób będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT? W przedmiotowej sprawie urząd skarbowy zajął następujące stanowisko:
„(…)Analizując opisaną sprawę organ podatkowy stwierdza, że zgodnie z brzmieniem art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans. Ustawodawca w art. 6 pkt 1 ustawy wskazując, że jej przepisów nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa nie zdefiniował co należy rozumieć pod pojęciem „transakcji zbycia”.
W opinii tutejszego organu podatkowego pojęcie to należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu „dostawy towarów” w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. iż zbycie przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem tych czynności jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego (aportu). Przepisy ustawy o podatku VAT nie zawierają również definicji „przedsiębiorstwa”, zatem dla potrzeb przepisów ustaw podatkowych należy stosować definicję zawartą w art. 55 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny ( Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:
1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnienie części (nazwa przedsiębiorstwa),
2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości,
3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych,
4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne,
5. koncesje, licencje i zezwolenia,
6. patenty i inne prawa własności przemysłowej,
7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne,
8. tajemnice przedsiębiorstwa, księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
oprac. : Ministerstwo Finansów