eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaDarowizna dla brata a podatki

Darowizna dla brata a podatki

2007-07-17 11:14

Przekazanie środków pieniężnych na rachunek bankowy brata oraz jednoczesne złożenie stosownego powiadomienia w urzędzie skarbowym o dokonanej darowiźnie, zwalnia ją z podatku od spadków i darowizn. Stanowisko takie zajął Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty w postanowieniu z dnia 22.06.2007 r. nr I USB IV 436/5/07.

Przeczytaj także: Darowizna od teściowej jest opodatkowana

Jakie wątpliwości wyjaśnił urząd skarbowy?

W skierowanym do organu podatkowego zapytaniu podatniczka wyjaśniła, że zamierza darować bratu środki pieniężne uzyskane ze sprzedaży działki. Darowizna zostanie przekazana na konto osobiste brata. Podatniczka wystąpiła z zapytanie, czy darowizna taka będzie zwolniona z podatku od spadków i darowizn? W przedmiotowej sprawie urząd skarbowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, podatkowi temu podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem -między innymi- darowizny i polecenia darczyńcy.

W wyniku zmiany wprowadzonej ustawą z dnia 16 listopada 2006 roku o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, z dniem 1 stycznia 2007 roku (Dz. U. z 2006 r. Nr 222, poz. 1629) w ww ustawie o podatku od spadków i darowizn dodano art. 4a w brzmieniu:

Zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:
  • zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2-8 i ust. 2,
  • udokumentują - w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 - ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.

Stosownie do przepisu wynikającego z art. 5 ww ustawy o podatku od spadków i darowizn obowiązek podatkowy ciąży na obdarowanym jako nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych i powstaje z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a w razie zawarcia umowy bez zachowania przewidzianej formy - z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia.

Jak wynika z powyższych przepisów całkowite zwolnienie od podatku następuje pod warunkiem zgłoszenia przez obdarowanego faktu nabycia majątku organowi podatkowemu (zgłoszenie na formularzu SD-Z1) i udokumentowania otrzymania środków pieniężnych dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.

Obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków, gdy wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby lub po tej samej osobie w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, nie przekracza kwoty określonej w art. 9 ust. 1 pkt 1 ww ustawy (tj. w dniu wydania niniejszego postanowienia 9.637 zł) lub gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego.

Konsekwencją niedotrzymania powyższych warunków będzie opodatkowanie według zasad określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej z uwzględnieniem ulg podatkowych, określonych w ustawie dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej.

Jednocześnie należy zaznaczyć, że stosownie do brzmienia § 7 ust. 1 pkt 3b ww rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie właściwości organów podatkowych, organem właściwym w sprawach darowizn - jeżeli przedmiotem darowizny są rzeczy ruchome - jest organ według miejsca zamieszkania lub adresu siedziby darczyńcy w dniu przyjęcia darowizny przez obdarowanego, a jeżeli darczyńca nie ma miejsca zamieszkania lub siedziby w kraju - według miejsca zamieszkania obdarowanego. (…)”


Pełną treść postanowienia/decyzji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

oprac. : Ministerstwo Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: