Podróż właściciela rozlicza się inaczej niż podróże służbowe pracowników
2007-06-20 13:46
Przeczytaj także: Wyższe diety od 1 stycznia 2007 r.
Uwaga!
Przedsiębiorca w związku z odbywaną przez siebie podróżą służbową nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów całości wydatków, jakie poniósł na własne wyżywienie w trakcie tej podróży. Do kosztów podatkowych przedsiębiorca może zaliczyć jedynie część tych wydatków – do wysokości diet, jakie przysługują pracownikom za czas podróży służbowej.
Pozostałe wydatki – w kosztach bez limitów
Natomiast pozostałe wydatki związane z podróżą przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów podatkowych w wysokości faktycznie poniesionej stwierdzonej fakturą VAT lub rachunkiem. Dotyczy to wydatków za nocleg, jak również pozostałych wydatków poniesionych w trakcie podróży (np. za przejazdy) przez przedsiębiorcę, a związanych z odbytą podróżą. Warunkiem koniecznym jest, aby wydatek poniesiony był w ramach prowadzonej działalności i w celu uzyskania przychodu, zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów (art. 22 ust. 1 updof).
Definicja podróży właściciela firmy
Podkreślić jednak należy, że jednym z warunków zastosowania przepisu art. 23 ust. 1 pkt 52 updof jest ustalenie zakresu pojęcia podróży dla celów prowadzonej działalności przez właściciela firmy.
Świadczenie usług w ramach prowadzonej działalności, tj. w celach zarobkowych i na własny rachunek, nie może być traktowane jako podróż służbowa. Dzieje się tak, ponieważ czynności związane z realizacją usług i wiążące się z nimi wyjazdy należą do istoty prowadzonej działalności i nie mogą być utożsamiane z podróżą służbową.
Przepisy podatkowe oraz przepisy odrębne, o których mowa w art. 23 ust. 1 pkt 52 updof, nie definiują tego pojęcia. Podróżą służbową pracownika jest wyjazd na polecenie pracodawcy poza stałe miejsce świadczenia pracy wynikające z umowy o pracę. Natomiast w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą podróżą służbową jest wyjazd związany z tą działalnością poza stałe miejsca jej prowadzenia, który wskazuje na incydentalność i tymczasowość pobytu w miejscu wykonywania zadania. Wyjazdy poza miejsce stałego zamieszkania w celu wykonania usługi wchodzącej w zakres prowadzonej działalności należą do istoty tej działalności i jako takie nie są podróżą służbową (zob. pismo naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu z 22 grudnia 2005 r.; sygn. PD-2-415-70-05).
Podróż samochodem prywatnym – ograniczenia
W przypadku używania niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu osobowego w związku z ponoszonymi wydatkami z tytułu podróży należy pamiętać o ograniczeniu wynikającym z treści art. 23 ust. 1 pkt 46 updof.
Podstawa prawna
• Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.; Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.).
• Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz.U. nr 236, poz. 1990 ze zm.).
• Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu
Płace w firmie pomogą ci uniknąć pomyłek w rozliczeniach płacowych dzięki poradom ekspertów, które odpowiadają prawie na wszystkie pytania związane z rozliczaniem wynagrodzeń i nowymi przepisami.
1 2
oprac. : Płace w firmie