Zakup przyczepy campingowej a odliczenie VAT
2007-06-18 13:41
Przeczytaj także: Odliczenie VAT od zakupu apartamentu w hotelu
Jakie wątpliwości wyjaśnił urząd skarbowy?W skierowanym do organu podatkowego zapytaniu podatnik wyjaśnił, że jest deweloperem. Organizuje zatem budowy budynków mieszkalnych w różnych miejscach. Potrzebne mu jest zatem przy obsłudze budowy odpowiednie zaplecze m.in. dla przechowywania sprzętu i narzędzi, a także dla potrzeb socjalnych, np. spożywanie posiłków pracowników zatrudnionych przy budowie. Część tych funkcji może spełnić przyczepa campingowa znajdująca się w bezpośrednim sąsiedztwie budowy. Dlatego też podatnik wystąpił z zapytaniem, czy podatek VAT wynikający z zakupu takiej przyczepy podlega w całości odliczeniu, czy należy tutaj zastosować ograniczenia takie jak dla samochodów osobowych? W powyższej sprawie urząd skarbowy zajął następujące stanowisko:
„(…)Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Jednak w myśl art. 88 ust. 1 pkt 2 cyt. ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. Jednak przepis ten nie dotyczy wydatków związanych z nabyciem towarów i usług, o których mowa w art. 87 ust. 3, tj. zaliczanych przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, podlegających amortyzacji, na podstawie przepisów o podatku dochodowym (art. 88 ust. 3 pkt 1 ustawy).
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. W myśl art. 23 ust. 1 pkt 45 cyt. ustawy można uznać za koszty uzyskania przychodów odpisy z tytułu zużycia środka trwałego, dokonywane według zasad określonych w art. 22a – 22o, jednak pod warunkiem, że wydatki na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie tego środka trwałego nie zostaną odliczone od podstawy opodatkowania albo zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. Natomiast na podstawie art. 22a ust. 1 cyt. ustawy amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
- budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
- maszyny, urządzenia i środki transportu,
-
inne przedmioty
- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, tj. umowy leasingu, zwane środkami trwałymi.
oprac. : Ministerstwo Finansów