Korekta VAT a zakup środków trwałych
2007-06-01 13:12
Przeczytaj także: Środki trwałe: zmiana przeznaczenia a korekta VAT
Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o podatku od towarów i usług, jeżeli towary i usługi nabywane są w związku z wykonywaniem czynności opodatkowanych – podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Jeżeli są one nabywane w celu wykonywania czynności zwolnionych z podatku VAT – podatnikowi nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Powyższe ma zastosowanie również do środków trwałych.Sytuacja się jednak komplikuje w przypadku, gdy przedsiębiorca wykonuje zarówno czynności opodatkowane jak i zwolnione, a nabyte środki trwałe służą zarówno wykonywaniu czynności opodatkowanych i zwolnionych. Podobnie jak przy towarach i usługach, tak i przy środkach trwałych trzeba dokonać korekty podatku naliczonego. Szczegółowe przepisy w tym zakresie zostały zawarte w art. 91 ust. 2 ustawy o VAT. Jego brzmienie jest następujące:
„W przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym, są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych nabywcy, z wyłączeniem tych, których wartość początkowa nie przekracza 15 000 zł, korekty, o której mowa w ust. 1, podatnik dokonuje w ciągu 5 kolejnych lat a w przypadku nieruchomości – w ciągu 10 lat, licząc począwszy od roku, w którym zostały oddane do użytkowania. Roczna korekta w przypadku, o którym mowa w zdaniu pierwszym, dotyczy jednej piątej, a w przypadku nieruchomości – jednej dziesiątej, kwoty podatku naliczonego przy ich nabyciu lub wytworzeniu. W przypadku środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, których wartość początkowa nie przekracza 15 000 zł, przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio.”
Analizując powyższe należy stwierdzić, iż jeżeli środek trwały służy do wykonywania czynności opodatkowanych i zwolnionych - powstaje obowiązek ustalenia proporcjonalnego odliczenia podatku VAT a co za tym idzie – składania rocznych korekt VAT. Korekta ta jest składana w pierwszej deklaracji występującej po danym roku podatkowym. Jeżeli więc podatnik rozlicza się z tyt. podatku VAT za okresy miesięczne – korekta podatku będzie znajdować się w deklaracji VAT-7 za styczeń roku następnego, a jeżeli rozlicza się z tego podatku za okresy kwartalne – korekta podatku będzie znajdować się w deklaracji VAT-7K za pierwszy kwartał następnego roku.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl