Zobowiązania podatkowe w VAT a zaniżenie faktury
2007-04-26 13:11
Przeczytaj także: Oszustwa podatkowe nie pozbawiają prawa do korygowania VAT
Jakie wątpliwości wyjaśniła izba skarbowa?Podatnik w skierowanym do organu podatkowego zapytaniu poinformował, iż miało miejsce przestępstwo fałszowania faktur przez pracowników biura obsługi klienta. Pracownik najpierw wypisywał fakturę za dokonane naprawy, przekazywał jej oryginał klientowi, a następnie dokonywał zmian w fakturze polegających na obniżeniu jej wartości, po czym ponownie drukował dokument. Oryginał sfałszowanej faktury niszczył, a kopię przekazywał do księgowości. Różnicę wartości pomiędzy fakturami przekazanymi klientowi oraz księgowości przywłaszczał sobie pracownik. O powyższym incydencie dowiedział się pracodawca. Zwolnił sprawców incydentu oraz skierował sprawę do prokuratury. W związku z tym podatnik wystąpił z pytaniem, czy ma obowiązek naliczyć podatek od wartości, o którą zostały zaniżone faktury przez pracownika? Na podstawie takiego stanu faktycznego izba skarbowa zajęła następujące stanowisko:
„(…)Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Stosownie do art. 8 ust. 1 ww. ustawy, przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Natomiast z art. 29 ust. 1 cyt. wyżej ustawy wynika, że podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Stosownie do art. 2 pkt 22 ustawy o podatku od towarów i usług, przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że w sprawie miało miejsce odpłatne świadczenie usługi podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Pracownik Wnioskodawcy wystawił fakturę VAT za wykonaną usługę. Oryginał przedmiotowej faktury przekazał klientowi. Następnie na skutek sfałszowania faktury, pracownik część należności przywłaszczał.
Okoliczności wskazane we wniosku nie mogą powodować, iż obrotem podlegającym opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług za wykonaną usługę będzie niższa kwota określona w fakturze sfałszowanej. Zgodnie z cyt. wyżej art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podstawą opodatkowania jest całość świadczenia należnego od nabywcy, czyli ta należność, która wynika z pierwotnie wystawionej i doręczonej klientowi faktury za wykonaną usługę.(…)”
Pełną treść postanowienia/decyzji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów
oprac. : Ministerstwo Finansów