Podróbki przekazane za zgodą właściciela praw
2007-03-19 11:38
Przeczytaj także: Skarbówka i celnicy żądają podwyżek
A więc zgodnie z powyższymi przepisami nieodpłatne przekazanie jest możliwe jedynie pod warunkiem zachowania zasady nieszkodzenia posiadaczowi praw (czyli przekazanie towarów naruszających prawa własności intelektualnej musi nastąpić w sposób wykluczający wyrządzenie szkody właścicielowi prawa). Obdarowany ponadto nie może uzyskać korzyści ekonomicznych.
Jak wynika z cytowanych przepisów prawa – samo usunięcie podrobionych znaków towarowych – bez uzyskania zgody/upoważnienia przez właściciela praw – nie jest uważane za skutecznie pozbawiające możliwości uzyskania tych korzyści. Jedynie właściciel praw może wskazać, które znaki towarowe zostały podrobione i które należy usunąć. Jak wyjaśnia Ministerstwo Finansów – ze względu na ograniczenia budżetowe – stworzenie przy izbach celnych specjalnych magazynów z przeznaczeniem do usuwania znaków towarowych przed przekazaniem towarów instytucjom charytatywnym jest mało realne. Obowiązek ten zostaje zatem przerzucony na obdarowanego.
W praktyce zatem – w celu uniknięcia jakichkolwiek namiastek łamania prawa – organy podatkowe zwracają się do posiadacza praw własności intelektualnej (czyli firm mających prawo do określonej marki) z prośbą o wyrażenie zgody na przekazanie określonej ilości towarów na konkretny cel charytatywny. Obdarowany w takiej sytuacji zobowiązany zostaje do usunięcia podrobionych znaków towarowych. Posiadacz praw natomiast, w wyrażonej zgodzie na nieodpłatne przekazanie, określa w jaki sposób i jakie elementy odzieży powinny zostać usunięte, tak aby wykluczyć możliwość wyrządzenia szkody (w przypadku podrobionej odzieży są to np. metki, wszywki z logo, etykiety tekturowe itp.).
Czyli organ podatkowy występuje do firmy, której marka została umieszczona na podróbce o wyrażenie zgody na przekazanie pewnej ilości skonfiskowanego towaru np. domowi dziecka. Firma wyrażając zgodę określa, które elementy z przekazywanych towarów należy usunąć. Dom dziecka natomiast usuwa elementy z podróbek wskazane przez tę firmę.
1 2
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl