eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowePodatek liniowy nie dla wszystkich

Podatek liniowy nie dla wszystkich

2007-03-05 13:48

Podatnicy zamierzający rozpocząć działalność gospodarczą mają do wyboru kilka form opodatkowania. Skorzystać mogą (w zależności od tego, czym się będą zajmować) z karty podatkowej, działów specjalnych produkcji rolnej, ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, progresji podatkowej, podatku liniowego. O ile w większości form opodatkowania wprowadzone są spore ograniczenia co do ich wyboru, tak z progresji podatkowej oraz podatku liniowego mogą skorzystać wszyscy przedsiębiorcy. W tym drugim jest jednak pewien wyjątek.

Przeczytaj także: Skala podatkowa formą opodatkowania działalności gospodarczej 2015

Podatek liniowy od progresji podatkowej różni się tym, że nie występuje w nim kwota wolna od podatku. Ponadto nie można korzystać z innych odliczeń podatkowych poza odliczeniem straty podatkowej z lat poprzednich, odliczeniem składek ZUS oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne. Przedsiębiorca, który wybierze taką formę opodatkowania nie może również rozliczać się ze swoich dochodów wspólnie z małżonkiem. Mimo to jednak podatek ten cieszy się dużą popularnością. Powodem tego jest opodatkowanie całości dochodów uzyskanych z prowadzonej działalności gospodarczej jedną stawką podatkową, która wynosi 19 proc. Nie ma tutaj bowiem progów podatkowych (a co za tym idzie nie występuje ryzyko zapłacenia 30-proc a nawet 40-proc. podatku od uzyskanego dochodu). Poza tym podatek liczy się od uzyskanego dochodu (czyli przychód minus koszty jego uzyskania), przez co jest często konkurencyjny nawet dla ryczałtu.

Trzeba złożyć stosowne oświadczenie

Aby jednak skorzystać z opodatkowania podatkiem liniowym, należy do 20 stycznia roku podatkowego złożyć stosowne oświadczenie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego o wyborze tej formy opodatkowania. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy działalność zostaje rozpoczęta w trakcie roku podatkowego. Wtedy oświadczenie takie należy złożyć najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień rozpoczęcia prowadzenia tej działalności, jednak nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Z podatku liniowego mogą skorzystać zarówno przedsiębiorcy prowadzący działalność w formie spółek nie mających osobowości prawnej jak i ci, którzy prowadzą ją na własne nazwisko (m.in. w formie samozatrudnienia). Warunkiem jednak jest, aby nie uzyskać przychodów z prowadzonej działalności z czynności świadczonych na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, które odpowiadają czynnościom wykonywanym przez podatnika (lub jednego ze wspólników spółki) w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy. Przedsiębiorca chcąc skorzystać z opodatkowania podatkiem liniowym w okresie dwóch lat nie może bowiem świadczyć czynności na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: