Rozliczanie różnic kursowych od 2007 r.
2007-03-04 00:03
Przeczytaj także: Rozliczanie różnic kursowych po 1 stycznia 2007 r.
Podatnik może wybraćMożliwość wyboru dotyczy jednak tylko tych podatników, którzy prowadzą księgi rachunkowe i których sprawozdania finansowe są badane przez uprawnione podmioty (biegłych rewidentów). Co istotne, o przyjęciu przy ustalaniu różnic kursowych zasad stosowanych w prawie bilansowym podatnik musi powiadomić urząd skarbowy. Należy to zrobić do końca pierwszego miesiąca roku podatkowego albo w ciągu 30 dni od rozpoczęcia działalności. Podatnik, który wybierze to rozwiązanie, musi je stosować przynajmniej przez 3 lata, licząc od początku roku, w którym ta metoda została przyjęta.
Uwaga!
Podatnicy, którzy zdecydują się na ustalanie różnic kursowych na podstawie przepisów o rachunkowości, muszą stosować tę metodę przez okres nie krótszy niż 3 lata podatkowe.
Stosując tę metodę, podatnicy zaliczają odpowiednio do przychodów lub do kosztów uzyskania przychodów ujęte w księgach rachunkowych różnice kursowe z tytułu transakcji walutowych i wynikające z dokonanej wyceny składników aktywów i pasywów wyrażonych w walucie obcej, a także wyceny pozabilansowych pozycji w walutach obcych.
Wycena ta dla celów podatkowych powinna być dokonywana na ostatni dzień każdego miesiąca i na ostatni dzień roku podatkowego lub na ostatni dzień kwartału i na ostatni dzień roku podatkowego albo tylko na ostatni dzień roku podatkowego, z tym jednak zastrzeżeniem, że wybrany termin wyceny musi być stosowany przez pełny rok podatkowy i nie może być zmieniony.
Uwaga!
Od 2007 r. przedsiębiorcy i firmy, których sprawozdania bada biegły rewident, mogą rozliczać podatkowe różnice kursowe według zasad prawa bilansowego.
Rozliczanie różnic kursowych według przepisów podatkowych
Pozostali podatnicy – ci, którzy nie mogli lub którzy nie wybrali sposobu ustalania różnic kursowych na podstawie przepisów o rachunkowości – są obowiązani do ustalania różnic kursowych na podstawie uregulowań zawartych w obu ustawach o podatkach dochodowych.
W tym zakresie też zaszły istotne zmiany. Od 1 stycznia 2007 r. obowiązuje zasada, że dodatnie różnice kursowe zwiększają przychody, zaś ujemne różnice kursowe powiększają koszty uzyskania przychodów.
Zmianie uległ także sposób przeliczania przychodów w walutach obcych uzyskiwanych w ramach działalności gospodarczej. Od 1 stycznia 2007 r. przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu. Skorzystaj w tym celu z .
![Różnice kursowe - rozliczanie w 2007 r. [© whitelook - Fotolia.com] Różnice kursowe - rozliczanie w 2007 r.](https://s3.egospodarka.pl/grafika/roznice-kursowe/Roznice-kursowe-rozliczanie-w-2007-r-JbjmWj.jpg)
oprac. : Płace w firmie