Kasy fiskalne przy sprzedaży prasy z płytami CD
2007-03-02 11:31
Przeczytaj także: Kasa fiskalna w lombardzie
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 11.04.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Przez towar, zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy o VAT rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Zarówno czasopisma jak i dołączone do nich dodatki, czyli płyty CD i DVD są towarami w rozumieniu w/w przepisu, zatem ich odpłatne przekazanie stanowi dostawę towaru, która na podstawie art. 5 ust. 1 w/w ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.
W złożonym wniosku Strona wskazała, że dołączone do czasopism płyty CD i DVD mają wpływ na cenę sprzedawanej prasy. Z powyższego należy wyciągnąć wniosek, iż występuje różnica pomiędzy dwoma cenami: czasopisma z płytą i bez płyty. Oznacza to, iż wydanie płyt jako dodatku do czasopisma nie może być traktowane jako przekazanie towaru w formie prezentu, o którym mowa w art. 7 ust. 3 ustawy o VAT, gdyż jest odpłatne.W związku z powyższym tylko w przypadku gdy płyty nie mają wpływu na cenę całego zestawu - dołączenie do czasopism płyt CD i DVD jako czynność nieodpłatna nie stanowi obrotu z odpłatnej dostawy towaru w rozumieniu przepisu art. 5 ust. 1 cyt. ustawy o VAT, a tym samym nie podlega obowiązkowi ewidencjonowania przy pomocy kasy rejestrującej.
Natomiast, w przypadkach, gdy załączone płyty (towary) będą zwiększały cenę dostawy w stosunku do ceny samego czasopisma - to wówczas będziemy mieli do czynienia z odpłatnym wydaniem dwóch różnych towarów o różnej klasyfikacji statystycznej i różnych stawkach podatkowych.
W tej sytuacji, gdy dołączone do czasopism płyty CD i DVD mają wpływ na wysokość ceny całego zestawu (czasopismo + płyta) w myśl cyt. wyżej § 4 pkt 7 rozporządzenia Ministra Finansów podatniczka ma obowiązek ewidencjonowania obrotu i podatku należnego przy zastosowaniu kasy rejestrującej. Należy również wskazać, iż podatnicy korzystający ze zwolnienia podmiotowego, o którym mowa w art. 113 ust 1 lub 9 ustawy o VAT, zgodnie z § 5 w/w rozporządzenia osiągnięty obrót ewidencjonują jako obrót zwolniony od podatku.
Natomiast w przypadku podatników zarejestrowanych - jako podatnicy VAT czynni - na paragonach fiskalnych powinna znaleźć się odrębna kwota obrotu z tyt. sprzedaży czasopisma i płyty oraz wartość podatku VAT wg stawki właściwej dla sprzedawanych towarów. (…)”
Pełną treść postanowienia/decyzji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów
1 2
oprac. : Ministerstwo Finansów